WAVES Platformu’na giriş

Kripto paraların tekrar popüler bir konu ve yatırım aracı olduğu bugünlerde, öyle çok göz önünde olmayan ancak altyapısını ilmek ilmek işleyerek farklı ortamlarda kendine yer bulan güzide bir platform olan WAVES’ten bahsedesim var.

WAVES nedir?

WAVES, Sasha Ivanov bey öncülüğünde geliştirilen merkeziyetsiz bir platformdur. Tıpkı Ethereum’da olduğu gibi WAVES üzerinde de çeşitli akıllı kontraktlar ve uygulamalar yapmak mümkündür. Bu sıralar bunlardan en popüleri WavesDucks denebilir. Kullanıcılar tıpkı bir zamanların CryptoKitties’i gibi ördek yumurtalarını alıp bunları ördeklere çeviriyorlar. Koleksiyon mantığı. Ne kadar enderse o kadar değerli oluyor ördekçeğezler. Detaylı bilgi için siteyi inceleyebilirsiniz.

Peki Ethereum daha yaygın ve bilinirken neden WAVES kullanalım?

Açıkçası benim açımdan en büyük faktör ücretler. Ethereum’un nerden baksan 9-10 dolardan başlayan adım atma ücretleri gerçekten can sıkıyor. Transfer mi yapacaksın? Ver bir 10 dolar, Para mı yatıracaksın? Ver bakalım 9 dolar daha… Bir yere kadar tabi.

Oysa WAVES öyle mi? Transfer ücreti 0.001 WAVES (0.016 dolar), borsada (Evet borsası var) işlem ücreti 0.003 WAVES. Yaklaşık 0.048 dolar civarı bişeye denk geliyor. En fazla ücreti ise stakelerde 0.005 WAVES olarak alıyor :). Ethereum’a kıyasla epey uygun.

Bir diğer avantajı ise, kendi blockchaini üzerinde barınan merkeziyetsiz bir borsaya sahip olması. Son zamanlarda parayı alıp kaçan ve/veya ülkelerle sorunlar yaşayan merkezi borsaların yanında, merkezsiz bir borsa yapısı müşterilere ve kullanıcılara daha fazla güven veren bir çözüm olarak öne çıkıyor. Ethereum, Bitcoin, Monero, Bitcoin Cash gibi çeşitli kripto varlıklarınızı trade edebileceğiniz bu merkeziyetsiz borsada bir yandan da WAVES platformunun kendi tokenlerini alıp satabilirsiniz.

WAVES’te hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan sadece 1 WAVES ücret ödeyerek birkaç tıklamada kendi tokeninizi de yaratabilirsiniz.

Aynı zamanda WAVES üzerinde paranızı stake edip pasif gelir kazanabileceğiniz çeşitli seçenekler de var. Bunlar da bir sonraki yazının konusu olsun 🙂

WAVES ekosistemine göz atmak için Waves.Exchange sitesinden ücretsiz bir WAVES cüzdanı açabilirsiniz. Eğer SEED ile kayıt olacaksanız o kelimeleri mutlaka bir kağıda yazıp saklayın ve kimseyle paylaşmayın, unutursanız hesabınıza bir daha erişemeyebilirsiniz. Email ile kayıt olmak nispeten daha güvenli. İsterseniz o yolu da tercih edebilirsiniz.

ve tabii ki yatırım tavsiyesi değildir 🙂