PayPal Hemen Şimdi

tl;dr: “PayPal açılırsa dünya genelinde online işler yapıp hem kendimize hem memlekete döviz kazandırabilirik.”

PayPal nedir?

PayPal nedir sorusu ile başlayalım. PayPal, Sanal POS sahibi olmanızı, yani şirket açmanızı gerektirmeyen bir online ödeme alma aracıdır.

Sanal POS nedir?

POS cihazının sanalıdır. Herhangi bir alışveriş sitesinden online alışveriş yaptığınızda, sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyen bir ödeme sayfası çıkar. Bu ödeme sayfasına kredi kartı bilgilerinizi girip ödemenizi yaparsınız.

Bunu yapabilmenizin sebebi, ödeme yaptığınız internet sitesinin bir Sanal POS hesabının olmasıdır. Verdiğiniz kredi kartı bilgileri bu Sanal POS’ta işlenir.

Marketten kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda olduğu gibi; yaptığınız ödeme, sitenin sahibi olan şirketin banka hesabına gider. Şirket parasını, banka komisyonunu alır, siz de ürünü veya hizmeti.

Sanal POS almak için öncelikle bir şirket açmalısınız. Daha sonra Sanal POS hizmeti veren bir bankadan yıllık değişen miktarlarda sanal POS hizmeti de almanız gerekir. Sonra ürünlerinizi satacağınız, Sanal POS’unuzu entegre edeceğiniz bir internet sitesi ve barındırma servisinizin de olması gerekir.

Bütün bunları tamamladığınız zaman Sanal POS’unuzu sağa sola verip satışlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Serbest çalışanı ve küçük işletmeyi kurtarır mı?

Çoğu zaman maalesef ki hayır. Sanal POS aidat giderleri, web sitesi masrafları, şirket yükümlülükleri falan derken astarı yüzünden pahalıya geleceğinden tercih edilmez.

Dünyada bu nasıl?

Dünyadaki diğer insanlar, bu sıkıntılarını çözmek için PayPal ve benzeri sistemler kullanırlar.

Bir PayPal hesabı açarlar ve burada bir banka hesabı tanımlarlar. Müşterileri ödemeyi PayPal’a yapar, PayPal da aldığı parayı kişinin hesabına aktarır.

PayPal, bu alandaki en iyi şirket değil belki ama en tanınan, en bilinen, en fazla imkan sağlayan ve en güvenileni. Öyle ki, eBay sitesi sadece PayPal ile ödeme kabul ediyor. Beni uğraştırmayın kredi kartıyla falan diyor.

Yurt dışındaki potansiyel müşterilerin aşina oldukları, bildikleri, güvendikleri bir sistem. Yurt dışındaki müşterinizin ödemesini PayPal ile alabilirsiniz. İkiniz de aynı sistemde olduğunuz için paranın hesabınıza geçmesi nispeten kısa sürer.

Aynı işlemi SWIFT ile yapmaya kalksanız birkaç iş günü ve 20-30 dolar SWIFT transfer ücretini gözden çıkarmanız gerekecekti.

PayPal da PayPal

PayPal, bu alanda adeta Sana’nın katı yağa adını vermesi gibi bişey olduğu için atılan hemen her adım PayPal’i da kapsayacak şekilde oluyor. PayPal bu alanın birincisi, PayPal’in ardından ikinci diye bir şey yok. Skrill var, Payoneer var, Stripe var, Transferwise var ama bunların arasından birisine “ikinci bu” demek zor. Zira birinin kullanıldığı yerde bir diğeri kullanılmıyor, bir yerde Transferwise var bir yerde Skrill var, ama tahmin edin her yerde ne var? PayPal…

Mesela internet sitenize birkaç tıklamayla ekleyebileceğiniz alışveriş eklentileriniz PayPal destekleri kesin vardır.

Stok fotoğraf veya hizmet satış sitelerinden yapacağınız satışları göndermek için bu siteler sizden PayPal adresi isterler.

Bağış, destek veya kampanyalarınız PayPal ile daha fazla insana ulaşır vesaire vesaire.

Diyelim ki yapıp Pinterest’e koyduğunuz çalışma yapraklarını İtalya’dan bir öğretmen görüp beğendi ve yüksek çözünürlüklü hallerini satın almak istediğini söyledi. Bu alışverişi PayPal yardımıyla birkaç dakikada tamamlayabilirsiniz. Farklı bir alışveriş yönteminde karar kılmak ve uygulamak PayPal’e nazaran daha güç olacaktır.

Tabi PayPal da melek değil. Saçma salak subuk sapan kur oranları dillere destan. 100 dolarlık bir ödemeyi mesela dolar kurunu 5.5’ten hesaplayıp 550 TL olarak aktarabilir hesabınıza. Aradaki farkı da gözünüze baka baka hacılar. Buna rağmen neredeyse tekel yapısından dolayı razı gelirsiniz bunlara… Better than nothing 🙁

Sad but true…

Dövizin yükselmesiyle birlikte, yabancı alım gücünün üstümüzdeki tahakkümü da arttı. Bu krizi bir fırsata çevirmenin yolu da ürettiklerimizi yabancı pazarlara satabilmektir. Bu üretim, nesnel olabileceği gibi dijital da olabilir.

Söz gelimi bir Amerikalı, 100 dolara kendi ülkesinin pazarında başka, bizim buraların pazarında başka kalitede ürün ve hizmetler satın alabilmektedir. Bu nahoş bir durum olsa da iyi bir yönetimle fırsata dönüştürülebilir.

PayPal Türkiye’de 2016’dan beri faaliyet gösteremiyor. Sebebi de PayPal üzerinden yapılan satışların vergilendirilememesi.

A canım, PayPal üzerinden yapılan satışlardan elde edilen gelir zaten iç piyasaya döviz olarak salınıyor, ordan gelen para zaten iç piyasada kullanılıyor, memleket PayPal üzerinden yılda milyonlarca döviz kazanıyor(du). Artık yok.

KKTC olarak biz de Türkiye ile birlikte yol aldığımız için PayPal bizde de yok. PayPal olmadığı için bizim içerik üreticilerimiz yurtdışına satışta tonlarca zorlukla karşılaşıyor ve çoğu vazgeçiyor.

Halbuki döviz de böyle fırlamışken tam zamanıdır.

Hade, yapın bu işi artık.

kalps

<3