Yolda köpek var

Avı tartışmaycam. Onu şimdilik bir kenara bırakalım.

Av mevsiminin açılmasıyla birlikte gene hep yılın bu zamanına denk gelen yollardaki terk edilmiş köpek sayıları da arttı. Çipli köpeklerini gerçekten kaybedip sosyal mecralarda harıl harıl arayan duyarlı vatandaşları tenzih ederim tabii ki bunları söylerken.

Bakmaycaksan almaycan. ya da romantik savaş pilotunun derin çocukluk hazinesinde eser bıraktığı gibi evcilleştirdiğin şeylerden sorumlusun.

Herkes bu bilinç ve duyarlılık seviyesine erişebilecek kapasiteye sahip değil. Bazılarımız halen ahlak gelişimi basamaklarını tırmanma hususunda yolun başında. Onlarla birlikte yaşadığımızı kabul etmekle başlamak gerek. Aramızda halen bir Ork‘un ahlaki gelişimine sahip olanlar var arkadaşlar…

Bu noktada her ilkel toplulukta olduğu gibi devreye itaat ve ceza sistemi devreye girer. İtaat yoksa ceza var. Neye itaat neye ceza?

Şimdilik kedi köpek özelinde düşünelim.


Belediye ekipleri her evcil hayvanı, patili dostu, can dostu, tontişkoyu ve ona bakmakla yükümlü olanını fotoğraflı kayıt altına alsın, çiplesin.

6 ayda ya da yılda bir herkes evcil patişkosunu ispat-ı vücut için zorunlu tutulsun.

Patişko ölürsa eğer, belediye ekipleri çağırılıp öldüğü ispat edilsin. Öyle senin kazan doğurdu, senin kazan öldü hikayesine dönmesin.

Patişko öldüğünde kontrole gelen belediye ekiplerine veteriner karnesi ibraz edilsin. Eksik kontrol var mı, aşılar tam mı, maması uygun mu kontrol edilsin.

Diyelim ki patişko kayboldu, belediyeye bildirilsin. Eğer ispat-ı vücut gününe kadar bulunamazsa belediye asgari ücrete endeksli patişko kaybetme cezası kessin.

Kayıtsız patişko tespit edilirsa bakmakla sorumlu olanına asgari ücrete endeksli kayıtsız kalma cezası kesilsin.

Bunları yapmaycak olan da o sorumluluğu almasın.


gibi önlemler ve üzerine yapılacak çalışmalar, yollardaki canlı veya ölü köpek sayısını azaltacak ve ek olarak trafik güvenliğine da katkıda bulunacaktır.

bu arada, burda henüz yaygınlaşmadı sanırım ama köpekler ve kediler için GPS takipli tasmalar var. Ek bir telefon hattı alırsınız ve patişkonun lokasyonunun koordinatlarını size sms atar. Bu konuda da bir zorunluluk getirilebilir.


Sevgiyle ve refah dolu ve de ferah kalınız.