Kooperatif meselesi, Bir kredi masalı ve Yaşanmışlıkların paylaşımı

Bundan 3 sene önceydi, 2018 başları. Yaza düğün gibi bir planımız var, kredi çekeceyik da eve başlaylım.
Ben bir türlü cesaret edemeyyorum çünkü ev yapmak boru değil, sevgilişkom da beni cesaretlendirmeye çalışır, öyle yapabilirik böyle yapabilirik, olur bu iş falan diye.

Neticede öyle eder böyle eder beni ikna eder gider Bizim Kooperatifden kredi çekerik Mayıs\’da.
Ortada arsa yok, ev yok bişey yok ama derik bu döviz artmadan çekelim goylum genni bir kenara.
100\’er bin TL çekdik, ayda 2000\’er vereceyik. O zamanki maaşlarımızın yarısından biraz az eder, idare edeceyik dedik bir süre… napalım, golay değil ev yapmak.

Hemen Sterline çevirdik değer gaybetmesin diye, döndük gene yatırdık kooperatife döviz mevduat olarak.

Düşen bakiye diye bir sistem varmış, eline para geçdik sonra öden da ana paradan düşer, daha kısa zamanda da bitirebilin öyle olduğunda.
13. maaşı falan verin, arada piyango çıkarsa onu verin. Dedik iyi güzel, heralde iyidir bu.

Kredi faizi da 12-13 seneden sonra ilk defa artmış, yüzde 12.9\’dan yüzde 14 olmuş tam çekceğimiz gün.

Öyle bir izlenim oluştu ki bizde, bu faiz oranı öyle golay golay artmaz. Böyle gidecek, ağır ağır ödeyceyik. Başka da seçenek yokdu zaten. Sabit faizli tatil kredisi vardı ama o da etmez işimize 20 000 civarında bişey çekebilirdik öyle olunca.

Nitekim arabayı ipotek etdirip çekdik biz parayı, yüzde 14 düşen bakiyeynan, 72 ayda ödeyceyik.

Gel zaman git zaman o meşhur Ağustos 2018 dönemleri geldi, döviz birden fırladı, papazı verdiydin vermediydin, sterlin 6.2\’lerden 7-7.5\’lere dayandıydı birkaç günün içinde. Hatırlarsınız.

TC Merkez bankası da buna bağlı olarak dövizi sakinleştirsin diye faiz artırdı.
TC Merkez bankası faiz artırınca KKTC Merkez Bankası da faiz artırdı.
KKTC Merkez Bankası faiz artırınca Bizim Kooperatif da faiz artırdı.
Bizim Kooperatif faiz artırınca bizim kredi faizi da %17\’e çıktı.


Sorduk, dediler ki siz aynı miktarda ödemeye devam edeceksiniz, sadece borcunuz 72 ayda değil 86 ayda kapanacak.

Tamam dedik yau, napalım, biraz daha geç rahatlaycayık madem.Sonra Ağustos\’un 8\’i miydi 9\’u muydu o Cuma günü geldi. Sterlin 9\’lara değdi da geri düşdü 8.8\’lere. Bir süre da enmedi aşağılara.

TC Merkez bankası da buna bağlı olarak dövizi sakinleştirsin diye faiz artırdı.
TC Merkez bankası faiz artırınca KKTC Merkez Bankası da faiz artırdı.
KKTC Merkez Bankası faiz artırınca Bizim Kooperatif da faiz artırdı.
Bizim Kooperatif faiz artırınca bizim kredi faizi da %25\’e çıktı.


Sorduk, dediler ki siz aynı miktarda ödemeye devam edeceksiniz, sadece borcunuz 86 ayda değil 120 küsur ayda kapanacak.

Dedik what?!$%&!?

Bir da bu guduz öyle bişeydir, duyarık ki bazılarını aramışlar gelsinler borçlarını tekrar yapılandırsınlar diye. Çünkü mesela ödediği tutar 2000 TL\’dir, gelen faiz 2300 TL olur, her ay ödemesine rağmen 300 TL artar. Lazım daha fazla ödesin da dağlaşmasın önünde.

Tabi nahoş durumlar da duyduk süreç içerisinde. Yıllarca ayda 15000 ödeyip ana parası eksilmeyip artanlar falan olmuş.

Biz duyunca şu 120 aylara çıkdı bizim borç, aldı bizi bir gayle. Etrafdan da duyarık aynı durumda olan insanlar var. Belki toplanır da birlikte hareket ederik diye bir Facebook Grubu açdık. Bizzat bağımsız bir biçimde ben açdım grubu da. Kulislerde “Garşı Cephe” açdı sanılırmış 🙂

Bankalardaki döviz mevduatlara el konulabilme senaryosuna karşın kooperatifdeki dövizi da çekdik, ültra gizli bir kasaya sakladık. Neticede 10 küsur senemizi ipotek etdiğimiz bir meblağdır o. Better than sorry.

Neysa, işte bu Facebook grubundaki grup banka yönetimiynan iletişime geçdi birkaç defa, banka yönetimi topu Kooperatif Şirketler Mukayitliğine atdı bişey yapamayık biz, üyeler arasında ayrım yapamayık, yasaya ters, tüzükde yok falan deyip.

Gerek birebirde gerek toplantılarda çözüm önerileri sunuldu, kooperatif yönetimi tarafından çeşitli gerekçelerle kabul görmedi bu öneriler.


Burada bir ara vereyim.
Bankacılık sistemi temelde şöyle işler;

Banka, mevduat sahiplerinden para alır. Der ki, bana paranı ver. Sana her ay yüzde 0.02 fazlasını vereyim. 100000 TL verirsan gelen ay bu paran 102000 olacak der.

Banka, paraya ihtiyacı olanlara, mevduat sahiplerinden aldığı parayı satar. Gel der sana 100000 TL vereyim, ama bana 36 ay boyunca her ay bu paranın yüzde 0.05\’ini verecen. Arada oluşan fark bankanın karıdır.

Mevduat sahipleri, mevduatlarını bankada tutmaya devam ettiği sürece banka borç verebilir, yani para kazanabilir.


Çünkü mevduat sahiplerini elinde tutabilmek için onlara piyasa standartlarında veya daha üstünde faiz sunmak zorundadırlar. Bunu yapabilmek için da kredi borçlularından mevduat faizini cover edebilecek şekilde faiz almaları gerekmektedir.Bizim kooperatif da bu durumda iktisadi bir karar vererek elindeki mevduatları tutabilmek ve varlığını devam ettirmek için biz borçlularını üzmeyi tercih etti.

Direnip direnip direnip sonunda başka bankalar araştırmaya başladık. İlk olarak bizim köyün kooperatifi o dönem için uygun olan yüzde 25 sabit faiz verirdi, oraya sığındık. Ordan da başka bir bankaya geçtik.

Borcumuzu kapatmak için gittiğimizde, bizim kooperatife 11 aylık süreçte verdiğimiz toplam 44 000 TL\’nin 41 000 TL kadarının faiz ve giderlere sayıldığını, borcumuzdan ise sadece 3000 TL eksiltebildiğimizi öğrendik. 44 bin verdik ama 3 bin eksiltebildik. düşün…

Bununla beraber, bazı arkadaşların 2-3 yıl boyunca 5 000 TL verip borçlarının 20 – 30 bin TL arttığını da, daha kötü durumları da duyduk, biz gene en iyi durumdakilerdendik.

Demek ki kooperatif da olsa banka bankaymış…


O dönem benzer durumda olan binlerce -abartısız- kişi söz konusu olduğu için hükümet de duruma sessiz kalmamış ve sakinleştirici, gaz alıcı açıklamalar yapmıştır. Gün bugün oldu bu durum için bir önlem alındı mı görmedim.


Ev inşaatına başladık, bitirdik da çok şükür bu arada. Ama tabii ki 200 000 TL ile ev yapmak mı :))))))… Biraz daha açıldık mecburen. Yavaş yavaş ödemeye devam ederik. Napacan anam?


Bu yazıyı da söylenmeyenlerden dolayı başkaları da benzer sıkıntıları çekmesin diye yazmak istedim.

Yaşanmışlıklar aktarılmalı ki sonra iki taraf da yersiz beklentilerle bir ilişkiye başlamasın. Mesela ben en baştan böyle bişey okusaydım son gideceğime ilk giderdim, şimdiden çok daha rahat olurdum. kıps.


Deyceğim o ki;

1) Banka bankadır.
2) Düşen bakiye pişmanlıktır.
3) Düşen bakiye borcunuz varsa kredi faizi durumlarını ve borcunuzun durumunu güncel olarak takip edin.
4) Düşen bakiye pişmanlıktır.
5) Banka bankadır.


Borçsuz günlere

sevgilerle <3