İnternetten para kazanma yolları 1 – Stock Fotoğrafçılık

tl;dr: Facebook’da Instagram’da Like olacağına Shutterstock’da durup dölar olsun. (Gene Facebook ve Instagram’da da olabilir.).

Evet, telefonnan da çekebilin.

Niyazi Çoban Jr. – 2021

Merhabas, umarım her şey yolundadır.

Deneyimlediğim internetten para kazanma yöntemlerini paylaştığım yazı dizimin bu ilkinci yazısında Stock Fotoğrafçılık kavramını ve Stock Fotoğraf emekçisi olabilmeye dair bişeyler konuşacağız.Stock Fotoğraf nedir?


Stock fotoğraf, bireyin kendine yakışanı giymesidir. zaaa xd işte bu yüzden yeterince blog takipçim yok.

Stock fotoğraf, çekilmiş, hazır, adından da anlaşılabileceği gibi stokta bekleyen fotoğraf demektir.

Farzedelim ki Arjantin\’de bir reklam firması var. Kıbrıs\’a seferler düzenleyen bir turizm firması geldi ve bu konuda bir reklam çalışması istedi.

Reklam firması çalışanlarının önünde temel olarak 3 seçenek var.

1) Google\’a “Kıbrıs” yazıp çıkan çözünürlüğü düşük görselleri kullanmak
2) Kıbrıs\’a uçak bileti alıp fotoğrafçılarını göndermek ve Kıbrıs hakkında fotoğraflar çekmesini sağlamak
3) Bir stock fotoğraf sitesinden Kıbrıs konulu fotoğraflar satın almak

Bizdeki durumun aksine (1) dünya genelinde reklamcılar ve benzer sektörlerde çalışanlar sık sık stock fotoğraf sitelerini kullanırlar. Bu sitelerde dünyanın her yerinden fotoğrafçılar, fotoğraflarını satışa sunmuş durumdadırlar. Müşteri bu fotoğraflardan birisini satın alır, aracı firma yani stock fotoğraf sitesi de kullanıcıya bir miktar komisyon verir.


Ne gerekir?


Aslında pek bişeye ihtiyacınız yok. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebileceğiniz herhangi bir cihaz işinizi görür. Profesyonel veya yarı profestonel bir kameranız olması gerekmez. Cep telefonuyla çektiğiniz fotoğrafları dahi stock fotoğraf sitelerine koyabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Aynı şekilde çizimlerinizi, videolarınızı, ses kayıtlarınızı da gönderebileceğiniz stock fotoğraf siteleri var.

İlk üyelikte bazı stock fotoğraf siteleri sizden kimlik fotoğrafı isteyebilir. Bunun dışında üyeliğinizin onaylanması için çektiğiniz fotoğraflardan belli bir miktar kadarının stock fotoğraf sitesinin beklediği kriterleri karşılaması gerekir. Karanlık, puslu, odaktan kaçmış, estetik olmayan fotoğrafları pek tabii ki reddedeceklerdir.

Önerim ilk olarak gündüz çektiğiniz fotoğrafları göndermenizdir. Çiçeğin üzerindeki arıdan, kapı numarasına, hazırladığınız çalışma yaprağından çektiğiniz kedi videosuna kadar her şeyi gönderebilirsiniz. Facebook\’a atıp boş boş likelanmasındansa atın stock fotoğraf sitesine, damlaya damlaya göl olsun.


Ne kadar kazanılır?


Tamamen, tamamen ama tamamen çalışmaya bağlı. Eğer azmedip 5000+ fotoğraf / resimden oluşan bir portfolyo yapabilirseniz ayda çok rahat bir şekilde 400-500 doları bulabilirsiniz. Benim shutterstock\’ta 251 görsellik bir portfolyom var, yaklaşık iki yılda damlaya damlaya 160 dolar birikmiş halde şu anda.

Shutterstock önceden her indirilmeye 0.25 dolar veriyordu, onu yıllık 100 imaj altında satış yapanlar için 0.10 dolara çekti birkaç ay önce. Nerden baksanız 2-3 dolar falan da ordan kaybım olmuştur.

Çalışma meselesi işte. Portfolyonuz ne kadar dolgun olursa indirilme ihtimali de o kadar fazla oluyor. İndirilme arttıkça teşvik de artıyor, yuvarlanıp gidiyorsunuz yani öyle.


Hangi site?


Ben istock ve adını unuttuğum bir siteyi daha denedim ama açıkcası Shutterstock\’un verdiği konforu veremediler bana. O yüzden yeni başlamayı düşünen herkese Shutterstock\’u önerebilirim. Herhangi bir giriş ücreti yok, arayüzü ve cep telefonu uygulaması gayet kullanıcı dostu. Fotoğraflarınızı yüklediğinizde onaya gitmeden önce size kendisi güzel anahtar kelimeler öneriyor. Bunları kullanarak fotoğrafınızın daha fazla kişiye ulaşmasını ve daha fazla indirilmesini sağlayabilirsiniz.


Üye olmak isteyenler için referanslı linkim: http://submit.shutterstock.com?rid=3447686
Müşteri olmak isteyenler için referanslı linkim: http://www.shutterstock.com/g/niyoseris?rid=3447686

Eğer benim referanslı linkimden üye olursanız sizden hiçbir kesinti yapılmadan 2 yıl boyunca sattığınız her fotoğraftan 0.04 dolar da bana verilecek.

Eğer benim referanslı linkimden üye olup bişeyler satın alırsanız, satın aldığınız miktarın %20 kadarı benim hesabıma yatacak.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Bol kazançlı zamanlara kıps <3