Garafan, Isbaca, Adaçayı

Doğa ile iyi ilişkiler sonucu elde edebileceğimiz pek çok kazanım vardır. Hiç şüphe yok ki bitkiler de bunlardan birisidir. Mevsim kışa döndüğü zaman, bir ayağı doğada olanların içine da bir coşku gelir, bakmayın siz arada sızlanmalarına. Ayrellilerin, mantarların, gazayaklarının yolu gözlenir.

Bunlar mevsimlik olanları, bir da mevsimsiz olanlar var. Mesela Mesaryal adıynan Garafan, bir diğer bölgesel adıynan Isbaca, ya da yaygın olarak bilinen adıynan Adaçayı.

Yazda boynunu büker, yapraklarını küçültür veya döker, sinip da ilk yağmurların düşmesini bekler bunlar. İlk yağmurlar düştüğünde da sanki da aylardır sinip galan o değilmiş gibi bir yaprak açmalar, bir yeşillenmeler, kendine has o yeşil tonuynan cıvıldaşmalar falan, hatta utanmadan yayılır yayılır gider bazısı da.

Çayını sever misiniz bilmem? Ben çok severim. Bakkallarda da kurutulmuş paketlenmiş olarak satılır ama yani doğada varken niçin alasınız değil?

Bir 5-6 sene önce Kantara’da bir yürüyüş günümde köklü söküp Mesarya’ya getirip ekdiydim. Öyle da güzel olduydu inanamazsınız. Kuytu da bir yerdi ekdiğim yer, tam sevdiğinden. Yaz gış yapraklarını koparır koparır çay yapardık. Hatta desteleştirip smudge stick bile yapdıydım.

Geçenlerde gene bir doğaya çıkayım dedim, mantar için aslında ama mantar yoğudu ya da bana el sallamadılar :(((, ben da 4-5 dane köklü garafan topladım. 4-5 saat boyunca ekemeyecekdim diye köklerini nemli dutmak için otlara sardım. Eve gelinca da saksıya ekdim. Kökleri çok topraklı gelmedi diye çok umudum yokdu ama bir hafda oluyor, sevdiler yerlerini. Kuzey cephesine goydum, serincik, kölgelik. Ekerken sardım otlara da en azından nemli olsun diye. O da iyi geldi galiba. Doğadan ekmek için seçeceğinizde dikkat edin da çok büyük olmasın, öyle bir karış civarı boyu olsun maksimum. Zaten büyür ekinca.

Bunları yazdım çünkü bahcesinde dutdurmak isdeyenler olabilir. Şimdi da tam zamanıdır. Çıkın dağa bayıra, bulun öyle ufarak birceez garafan, getirip ekin dadlı bir yere.

İçtikçe beni hatırlayın

<3

Kasım 2020