Neden mi Linux?

Geçtğimiz Şubat ayında emektar Core 2 Duo 4GB Lenovo SL-500 laptopum açılmamaya, daha doğrusu keyfi geldiğinde açılmaya başladı. Yarım saatte açılmaya açılma derseniz tabi…

Bilgisayarı değiştirmeyi düşündüm ama sonra bütçemin henüz buna uygun olmadığını farkettim, ne yapayım nasıl idare edeyim diye tasalanırken “aha” dedim, “Linux kurayım.”

Linux camiası çok geniş, bilgisayar camiasıyla ilgilenmeyeli de triyonlarca yıl olmuştu. Birkaç grupta birkaç kişiye sordum, sağolsunlar hangi linux dağıtımını kurabileceğim konusunda yardımcı oldular ve böylece Ubuntu ile tanıştım.Ubuntu, sistemimi biraz yorduğu için, daha az ekran şatafatlıkları olan Xubuntu\’ya geçtim. Bilgisayarımda bir süre Windows ve Xubuntu aynı anda kullandım, ardından başlangıçta bazı sorunlar oldu ve Windows\’u silip tek başına Xubuntu yükledim. Yaklaşık 6 aydır Windows\’tan uzaklaştım ve mutluluğu buldum diyebilirim.Tamam alışmak biraz zor, tamam azı sıkıntılar da yaşatıyor ama hiçbiri çözülemez değil. İnternette tonlarca kaynak var. Artıları eksilerinden çok daha fazla diyebilirim.Bilgisayar kaynaklarını tüketmiyor mesela.


Firefox\’da 3-5 sekme açıkken Spotify\’dan müzik dinleyebiliyor ve aynı anda takılmadan LOL oynayabiliyorum. Tabii ki minimum ayarlarda ve Lubuntu ile, abartmayalım 🙂 ama gel gör ki yapılabiliyor. Windows\’da karşılaştığım network sorunları da gitti.


Önerimdir, tavsiyemdir. Linux’e yakın durun. Pişman olmayacaksınız 🙂