Moralci

— Sizde kronik bronşit var ve sizin de renk körüsünüz.

İşini defalarca yapmanın rahatlığını taşıyan mavi gözler, gözlük camlarının üzerinden, karşısındakilerin kaçan bakışlarını yakalamaya çalışıyordu. Karşıdakilerden birisi konuşmayınca devam etti.

— Bronşit Mor listede, renk körlüğü ise Yeşil listede yer alıyor. Bunları bildiğinizi düşünüyorum. Burada yazılana göre biriniz detay mühendisi biriniz yüksek öğretmenmişsiniz.

Mavi gözler, bakış yakalamak amacıyla havayı tekrar taradı ve devam etti.

–Ve yine bildiğiniz gibi bu listelerdeki kusurlarla çocuk sahibi olmamalıydınız.

Adam başını kaldırdı. Kahverengi bakışları anında mavi gözler tarafından yakalandı. Mavi gözler ve eğri burnu birleştiren çizgideki hafif bir kaş mimiği adamın üzerine adeta tonlarca yük boşalttı. Buna rağmen başını dik tutarak konuşmaya başladı.

— Üremek, organizmanın varoluş amacı doğanın ve temel olarak tasarladığı fonksiyonudur. Doğadaki tüm canlılar özgürce üreyebilirlerken sizin kendinizde bunu kısıtlayacak hakkı bulmanızı doğru bulmuyoruz.

— Ahlaktan mı bahsediyorsunuz?

— Ahlaktan bahsediyoruz. Etikten ve eşitlikten, insanlıktan ve aşktan.

Mavi gözlü moralcinin bakışları yumuşadı, karşısında dersini iyi çalışmış birileri vardı. İlginç olan ise hepsinin neredeyse aynı şekilde karşısına gelmeleriydi. Onlara bunları kim söylüyordu acaba? diye bir düşüncesi oluşsa da, düşünmeye vakit ayırmadı. Tıpkı tabelasını gördüğü her yola girmek zorunda olmayışı gibi, aklına her geleni de düşünmek zorunda olmadığını anlayalı 20 yıldan biraz fazla olmuştu.

Odanın tek kapısına ve penceresiz duvarlarına bir göz atıp bakışlarını, sarı duvardaki eflatun kadranlı saate yöneltti. Görüşme için daha zaman vardı.

— Kimilerine göre medeniyet, kimilerine göre beton, bana göre de ahlak, organizmanın doğaya en büyük isyanıdır. Şu anki hastalıkların tek sebebi geçmişteki tedaviler, şu anki aptallığın tek sebebi geçmişteki toleranslardır. Pondrea Maddeleri\’nden bu yana biz, geçmişteki kuşakların bencilliklerinden izler taşıyan ve gelecekteki üniteyi yaratacak olan kuşağız.

Bu sefer kadın başını kaldırdı. Anında kahverengi gözlerini mavi bakışların ağırlığına teslim etmesine rağmen devam etti.

— Biz insanız. İnsanlar üreyebilirler. Üremek için kimseye sormak ya da izin almak zorunda değiliz.

Moralcinin kaşları biraz daha çatıldı ancak sesi sakinliğini korudu.

— Moral Evi\’nin görevi, organizmanın sonraki kuşaklarının daha sağlıklı olmasını sağlamaktır. Doğada bahsettiğiniz o hastalıklı düşüncelerden hiçbirini bulamazsınız. Sürünün yavaş olanı öldü diye hiçbir zebra yas tutmaz, hiçbir aslan bölgesine giren bir diğer aslanı affetmez, hiçbir guguk kuşu yuvasını işgal ettiği diğer kuşların yaşamına saygı gösterme zorunluluğu hissetmez. Organizmanın elindeki imkanlar ve geçmişindeki hastalıklı zihniyet, işleri bu noktaya getiremeyecek kadar bozdu. Varolan düzende güçlünün güçsüze istediğini yapmasına izin verildiğini düşünün. Gerçekten güçlü olan değil, teknolojik imkanlara en yakın olan hayatta kalacak. Biz doğayı böyle bir yer olmaması için koruyoruz. Biz organizmanın ve ünitenin bağışıklık hücreleriyiz.

Mavi bakışları adamın gözlerine sabitlenmişti ve ifadesiz bakışını sürdürüyordu. Söylediklerinde hiçbir duygu hissetmediği tekdüze ses tonundan ve kıpırtısız mimiklerinden rahatça anlaşılabiliyordu. Bunun kaçıncı görüşmesi olduğunu bilmesine imkan yoktu.

— Pondrea Maddeleri yapınızdaki kusurları yaymadan yaşamanıza ses çıkarmazken siz Pondrea Maddeleri\’ne karşı gelmekten, doğayı kirletmekten, organizmaya karşı suçlardan ve ünitenin geleceğini tehdit edici davranışta bulunmaktan suçlu bulundunuz. Ceza 44.

İkisi de bunun ne demek olduğunu biliyordu. Kadın bebeğine daha sıkı sarıldı ve sol elinin üç parmağını havaya kaldırarak son diyalog hakkını talep etti. Bunun bir defasında işe yaradığını duymuştu.

Mavi gözlü moralci buna şaşırmış gibi görünmedi, onun için yine aynı yine sıradan yine sıkıcı bir görüntüydü bu son diyalog hakkı talebi. Hatta kararı söyledikten sonra bunun geleceğini bildiği için elini erteleme kolu üzerinde hazır bekletiyordu. Çok ender yanılırdı.

— Son Diyalog Hakkı. Son sözleriniz kaydedilebilir veya karara itirazınız moralcinin görüşüne sunulabilir.

Kadın elini yavaşça indirerek önce adama baktı ve moralciye dönerek devam etti.

— Palina Paletrum.

-Palina Paletrum kötü bir örnekti. On bir yaşında geçirdiği bronşit bir defalık olduğu için görmezden gelinmiş ve Ceza 44 son savunmada kırılmıştı.

\xa0

— O moralciyi hatırlıyorum. İlk görüşmesiydi ve bu karardan sonra zayıf ruhsal yapısından dolayı suya batırılmıştı. Sonrasında Palina Paletrum ile görüşmeyi bana verdiler ve ilk görüşmesinin aksine, nasıl geçtiğinden kimseye bahsedemedi.

Sözünü bitirip durakladı ve karşısındaki gözlere tekrardan şöyle bir özensizce bakıp yukarıya seslendi

— Ceza 44, Aktif.

Pondrea Maddeleri\’ne uysalardı kendi kendine zamanla gerçekleşecek olan sürecin biraz hızlandırılmışı karşısındaki camlı bölmede gerçekleşirken mavi gözlü moralci içecek makinesine attığı bozuk paranın sonucunda düşecek olan teneke kolayı bekler gibi cezanın uygulanışını izliyor ve beyninin bir köşesinde mesaisinin bitmesine kaç saat kaldığını hesaplıyordu. Toplumuna yaptığı hizmet için gururluydu.