Çevre Ilımlısı Piller

Pillerin ve akülerin yarattıkları çevre tahribatı, belki de günlük kullanım araçlarımızın yarattıkları arasında en kötü olanlardan birisidir. Ne yazık ki teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, doğaya bir zararı olmayan elektrik depolama araçları hayatımıza tam olarak girebilmiş değil.

Yeşil ve yenilenebilir enerji denildiğinde ilk akla gelenler olan rüzgar ve güneş enerji sistemlerinde dahi enerjinin depolandığı aküler büyük bir kirlilik oluşturma riski taşımaktadırlar.

Sadece aküler değil, kullandığımız kalem, parmak, hap pillerin doğaya atılması da beraberinde büyük kirlilikler getirmektedir. Basit bir anlatımla, pillerde bulunan Kadmiyum, zamanla çözünerek toprağa, yer altı sularına karışabilmekte ve ağır bir metal olduğundan ötürü ağır metalsel sıkıntılara, işte ne bileyim metal zehirlenmeleri, organ yetmezlikleri vesaireye sebep olabilmektedir. Bir pilden bişey olmaz tabi de, herkes bir pil atsa püüüü…Şarj edilip tekrar tekrar kullanabilen piller de güzel bir alternatif olabilir tabii ki ancak şarjeriydi osuydu busuydu priziydi derken bana pek pratik gelmiyor onlar.

Gel gelelim, bu hususta birkaç ay önce keşfedip aldığım bir üründen bahsetmek istiyorum. Birilerinin aklına gelmiş ve bildiğin parmak pili, bildiğin USB ile şarj eden bir ürün yapmışlar. Telefon şarj eder gibi şarja takıyorsunuz bırakıyorsunuz. Hemen her evde uygun şarj gereçleri olduğundan dolayı adaptör, şarjer falan bulma sıkıntısına da girmiyorsunuz. Sıradan bir pilin kullanılacağı her yerde kullanılıyor, bittiği zaman diğeriyle değiştirilip tekrar şarja takılıyor ve bu döngü böylece pakette yazdığına göre her pil için 500 defa tekrar edilebiliyormuş. 4 pil alarak 2000 pil almış gibi oluyorsunuz kısacası. Müthiş, değil mi? Piller 1.5 değil, 1.2 Volt gerilime sahip olmasına rağmen kullanımında bir sıkıntı yaşamadım. TV kumandası, duvar saati, ıvır, zıvır gibi cihazlarda da rahatça kullanılabileceğini düşünüyorum.

Şarj süreleri biraz uzun, o yüzden bitme ihtimaline karşı yedeklerini şarjlı tutun. Büyük ihtimalle akım korumasından dolayı yüksek amperli şarjerlerle pek iyi anlaşamıyor, bilgisayara ya da düşük amperli telefon şarjerine takmanızı öneririm.

Buradan Pro versiyonuna

Buradan İncesine

Buradan da 8 adet 2700 serisine göz atabilirsiniz.

Yeşilliklerle <3