[mini anket] The Best Tavuk Dolma in the TownKapak görseli: Eziç

Tavuk dolma nedir? En iyi tavuk dolma nerede yenir? Herkesin aklında aynı soru.

Her ne kadar kültür mirası literatürümüzde -henüz- yer almasa da,  yaşadığımız çağlarda Kıbrıs dendiğinde akla gelen yemeklerden birisi da tavuk dolmadır. İtirazı olan var mı?  Yok. Tamam. Güzel.

Rivayet olur ki, Kıbrıs’ın kuzeyine -belki da komple Kıbrıs’a ilk tavuk dolma’yı getiren Bay Kahkaha’ymış. Ben şahsen bizzat kendim gidip yemedim. Kulaktan dolma bilgiler -kelime esprisi was here- bunlar.

Kıbrıs’ta tavuk dolma; dünyanın geri kalanındaki gibi tavuğun içini pilavla doldurarak değil da, tavuk göğsünün çeşitli baharatlar ve  beşamel sos ile doldurularak derin yağda kızartılması ile yapılan müthiş lezzeti ifade eder.

Sadece konuya özel ilgisi olanlar değil, aslında herkesin bildiği bir gerçek var ki, Tavuk Dolma konusunda herkes çok hassastır. Hemen hemen herkesin bir favori tavuk dolmacısı olur ve diğer tavuk dolmalar beğenilmez. Benim için de hal böyledir ama özel sponsorluk anlaşmasıyla para almadan benim favori tavuk dolmacımı söylemem. Beleşe iş mi olur?

Her neyse, kitlesem kavgaların önüne geçmek, durumun biraz olsun gazını almak için geçtiğimiz haftalarda ailemizin sosyal mecrası Instagram üzerinden mini bir anket yapıp pek değerli takipçilerime KKTC sınırları içerisindeki en muhteşem tavuk dolmanın nerede olduğunu sordum. Hiç sürpriz olmayacak şekilde harika cevaplar geldi.

Yorumları paylaşmıyor olsam da yüzyılların efsanesi Chicken Planet için gelen yorumlardan ortak sitemi söylemekle yükümlü hissediyorum. Chicken diyorlar, artık bozdu. Ben şahsen buna katılmıyorum. Bariz ufalan porsiyonlar dışında lise yıllarından aşina olduğum chicken ile şimdiki arasında bir fark yok. Bir dönem -ya da belki bahtıma bir gün- beşamelden mantarı çıkardılar, sonra normale döndü o da.

Tavuk dolma konusundaki bir diğer ilginç nokta da bölgelere göre sevilen tavuk dolma tarzının gösterdiği farklılık. Sanıyorum ki herkes alıştığını seviyor.

Bölgesel ve tatsal farklılıklar da mühim. Tamam belki Chicken Planet’in tavuk dolması ile Biçentürk’ün veya Şefler’in tavuk dolmaları arasında çok fazla tatsal farklılık olmayabilir ancak mesela Domino bambaşka bir boyuttan katılıyor aramıza. Lefkoşa -ve muhtemelen diğer bölgelerde de- olmayan bir şekilde bahar (tarçın olarak da bilinebilir) ve karamelize soğan kullanarak resmen “tatlı” bir tadı olan tavuk dolma anlayışı var Omorfo’da.

Her neyse, lafı daha fazla uzatmadan -gerçekten saatlerce konuşabilir, sayfalarca yazabilirim.- anketin sonuçlarını paylaşıyorum.

Screenshot_2019-03-08-Live-Chart-Editor.png

Görüldüğü gibi, fazla söze gerek bırakmayacak şekilde Biçentürk şampiyonluğunu ilan etmiş vaziyette. Çekişmeli rakibi olacağını düşündüğüm Chicken Planet ve Domino’nun oyları ise epey gerilerde kalmış. Ayrıca şunu da söylemem gerek, Kaliland ve Domino gibi özellikle bir bölgeden (Domino – Omorfo, Kaliland – Mağusa gibi.) değil de ada genelinden oylar geldi Biçentürk için. Sanırım hakkını teslim ve tebrik etmek gerek. Pek objektif olamadım.

Efenim, her nerenin olursa olsun, her nerede yenirse yensin, güzel bir yemek güzel insanlarla yendiğinde daha da güzeldir.

Apayrıcca buradan, tüm tavuk dolma emekçilerinin ellerine sağlıklar, tüm tavuk dolma paket servisçilerine de güvenli sürüşler armağan ediyorum.

Güzelliklerle kalanza.