Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Aralık Ayı Kültür Bohçası #1: Kitap
Yılın son ayı, böööyle bir geçmişe dönüp toparlanma, bir gözden geçirme hallerinin hakim olduğu; Bu yıl da olmadıların, hayatların en güzel yıllarının, bitse de kurtulsalık bir yıl olduların ayı, güzel Aralık, Hoşgeldin.   Her ay yapamasam da bu ay fırsatını
Yılın son ayı, böööyle bir geçmişe dönüp toparlanma, bir gözden geçirme hallerinin hakim olduğu; Bu yıl da olmadıların, hayatların en güzel yıllarının, bitse de kurtulsalık bir yıl olduların ayı, güzel Aralık, Hoşgeldin.   Her ay yapamasam da bu ay fırsatını buldum da bir kütlürel bohça yaptım sizler için. ((Çok göz önündekilerden gidiyorum mecburen, çünkü kitap hazinem pek fazla değil. Gene da boş bir liste olduğunu düşünmem : )) ))   Bir önceki yazıda dediydim, her film her kitap her zaman dinlenmez. Bunun yazı var kışı var gecesi var gündüzü var. ve mesela Amelie'nin keyfini sürmek için Nisan olmalı bence.  

Gelelim Aralık'ımıza.

Biraz daha melankolinin, çok hafif de umudun yeşerdiği havalar bunlar. Çayı kahveyi alıp cam kenarına çöreklenmelik zamanlar. Okunacak kitaplar da bunu desteklemeli gibi gibime geliyor.     Mesela Jose Saramago'nun Körlük'ü. Tam bu modluk. https://www.okuoku.com/Content/global/images/products/2/272410/big-korluk.jpg Seven dileyen cesareti olan Kafka'ya bulaşır. Dönüşüm'ü okur. Gene olur, güzel de olur. https://i.dr.com.tr/cache/600x600-0/originals/0000000064022-1.jpg Steinbeck'in böyle nasıl anlatsam, bittikten sonra uzun uzun dışarıya baktıran romanı (beklentiyi yükselttiğim için özür dilerim. Baktırmayadabilir. Bünyeden bünyeye değişir. Benim hassasiyetlerim başka, seninkiler başka sonuçta) Fareler ve İnsanlar kitabını da önerirken; ilk karşıma çıkaran Benjamin Linus'a ve hediyesiyle mutlandıran Ramadan'a teşekkürler ederim. https://www.rektoryayinlari.com/u/rektoryayinlari/img/c/r/e/resim-1441892680-1526989144.jpg   Okumayan kaldıysa Kürk Mantolu Madonna ve Simyacı da güzel gider gibi geliyor. Bak mesela, Veronika Ölmek İstiyor daha çok bahar kitabı.   Hayvan Çiftliği ve 1984'ün ağır ve kasvetliliğinin de tam mevsimidir bu aralar. http://www.pegasuskitabevi.com/wp-content/uploads/2016/04/Hayvan-%C3%87iftli%C4%9Fi.jpg Ayrıca Metis Ajanda 2019 - İnsan nedir ki? de çıkmış. Edininiz bence.    

Bir cevap yazın

Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin