Naylon gündemMerhaba ben niyoseris, bu da çok yaratıcı başlığım.

 

2-3 hafta kadar önce gündeme düşen, bu hafta ise tekrar gündeme gelen bir husus var. Plastik alışveriş çantalarının ücretsiz bir şekilde müşteriye sunulmasının 1 Aralık 2018 tarihinde yasaklanacağından bahsediyor. Türkiye’de bu tarih 1 Ocak 2019.

Alışılagelmiş ve normalleşmiş  dokunan bu mesele haliyle milletin dilinden kurtulamadı. Para üstü olarak sakız kabul etmek, alışverişten sonra naylonları hunharca kullanarak malzemeleri doldurmak ata sporumuz. Gerçi sakız veren kalmadı artık. Sanırım o konuda bişeyler yapıldı ya da azalarak bitti.

Konuya yaklaşılabilecek birkaç açı var aslında.

 

a) Partim hükümette, hükümet ne yaparsa doğrudur.

b) Partim hükümette değil, hükümet ne yaparsa yanlıştır.

açılarından bakanların yanında, şahsen görmekte en fazla üzüldüğümler; bu adımın olumlu, ileriye dönük bir adım olduğunu ve iyi niyetle alındığını göremeyişlerdir.

 

Adamızın güney yarısında bazı marketlerde bu uygulama yıllardır var. Avrupa’da bu uygulamanın olmadığı market bulmak zor. Bununla birlikte aynı uygulamanın burada yapılacak olması yadırganıyor, tepkiyle karşılanıyor.

Sorulması gereken 2 soru vardır.

1) Bu uygulama gerekli midir?

2) Bu uygulama gereksiz midir?

 

Sanıyorum ki herkes en az bir defa plastik atıkların yarattığı çevre kirliliğine tanık olmuştur. Tanık olmayanlar da Facebook vesair ortamlarda paylaşılan görsellerden aşinadırlar. Yani yine sanıyorum ki, plastik atıklarla başımızın dertte olduğu gerçeğini kabul ediyoruz.

Bu durumda hem bir başlangıç noktası olarak hem de emsal teşkil etmesi amacıyla plastik alışveriş çantalarının sembolik bir ücrete tabi tutulması oldukça yerindedir görüşündeyim.

Bu uygulamanın birincil faydasının yanında sekonder kazançları da olacaktır.

Mesela;

Neden böyle bir şeye gerek duyulduğu düşünülüp farkındalığın artması beklenir.

Artan farkındalıkla birlikte plastik tüketimi ve karbon ayakizi gibi ekolojik açıdan önemli kavramlar öğrenilir.

Tek kullanımlık plastik ürünlerinin kullanımıza yönelik uygulamalarda emsal teşkil eder.

Plastiğe alternatif çözümler bulunmasına yönlendirir.

 

Uygulamanın tökezlemesi ihtimalinde bile yukarıdaki sekonder kazançlardan biri ya da birkaçı topluma yansıyacaktır. Mesela sen bu yazıyı okuyan güzel insan, mutlaka aklına bişeyler gelmiştir. Değil mi ama?

 

Marketlerin reklamlı reklamlı alışveriş naylonları yerine kendi özgün kumaş çantalarımızın olacak olması fikri çok güzel gelir.

Tek kullanımlık plastik çöp ((pipet) anlayasınız diye yazıyorum yoksa “pipet” demeye bir türlü alışamadım) yerine metal çöpler, veya delikli kalın makarna alternatiflerinin kullanıldığını gördüm.

Pet şişe yerine cam şişe veya termos kullanmak bir duruş meselesi olabilir.

Eğer bulunduğunuz bölgede geri dönüşüm işiyle uğraşanlar varsa çöplerinizi onlara kanalize edin. Onlar da mutlu olacaktır siz da.

Alüminyum kutular için Teneke Çocuk projesi vardı, annem evdeki bütün alüminyum atıkları alıp paketleyip birikinca götürür tenekelerine atardık. Güzel bir hazzı var. Tavsiye ederim.

Velhasıl kelam, bu adım son derece yerinde, güzel ve mutluluk vericidir. Çok adımlı bir projenin ilk adımı olarak değerlendirmek istiyorum. Umarım öyle olur.

 

Plastik sanatlara yakın, tek kullanımlık plastiklere uzak olun.

 

Güzel haftasonular.