[Videolu] Scratch ve Scratch ile toplama oyunu
İlkokul seviyesindeki çocukların programlamaya ilk adımı atabilmeleri için dünya çapında bir seferberlik yapılıyor. Ne yazık ki biz bu seferberliği sadece izlemekle yetinenlerdeniz.

Programlama ve yazılım geliştirme, bugünün ve yarının insanının sahip olması halinde pek çok avantaj sağlayabilecekleri kabiliyetlerdir.

Endüstri 4.0, Medeniyet 5.0 tartışmalarının yapıldığı bu dönemde, eğitim sistemimiz ve toplumun genelinin hantal ve manevralara pek müsait olmayan yapısından sıyrılıp en azından bireysel olarak etki alanımız dahilinde bişeyler yapabiliriz.

Çocukların programlama, robotik, elektronik alanına ilkokul çağındayken adım atmalarını sağlamak için geçtiğimiz yıllarda İngiltere’de BBC okullara, 1 000 000 adet micro:bit (ne olduğunu anlattığım yazı için tıklayınız) dağıttı. İşbirlikli olarak da Microsoft Block Editor denen blok tabanlı programlama arayüzüyle destek verdi. Bu arayüz, özelde çocukların, genelde herkesin blokları sürükleyip bırakmak suretiyle uygulamalar geliştirmelerine olanak sağlıyor. Tıpkı lego yapar gibi :). Ne demek istediğimi anlamak için siteye girip deneyebilirsiniz. micro:bit ‘iniz olmadan da simülasyonla kullanabilirsiniz.Çocuklara programlama ve kodlamayı öğretmek amacıyla geliştirilen uygulamalardan birisi de Scratch. MIT (em ay ti olan) tarafından geliştirilen bu proje de, çocukların sade ve basit bir aryüz üzerinden sürükle-bırak yöntemiyle kendi oyunlarını, uygulamalarını geliştirebilmelerini sağlamak. Pek çok dil desteğinin içerisinde Türkçe dil desteği de var. Ayrıca buraya tıklayarak da Türkçe Scratch Eğitimini görüntüleyebilirsiniz.

Asıl amaç çocukların kod yazmaları değil, sistematik düşünme, problem çözme ve bunları yaparken nasıl bir yol izleyebileceklerini davranış haline getirme.

Rastgele sayılarla basit matematik soruları sorup aldığı cevabın doğru olup olmadığına göre tepkiler veren örnek bir uygulamanın yapım videosunu çektim. İzleyince görebileceğiniz gibi her şey aslında çok basit. Scratch uygulamasını yukarıda verdiğim linklerden indirebilir, programlama temellerini öğrenip öğretebilir. Öğrencilerinizin veya etrafınızdaki meraklı miniklerin, ortaokul-lise öğrencilerinin programlamaya güzel bir başlangıç yapmalarını sağlayabilirsiniz.