Çernobil Virüsü

 


Çernobil Virüsü, veya CIH, bilgisayar virüsleri arasında kendine haklı bir şöhret edinmiş olanlarından birisidir. Artık hatırlayan bile pek bulunmayan bu kuvvetli virüs, bilgisayar dünyasının en etkili ve en eski virüslerinden birisiydi.

Yılın 364 günü hiçbişey yapmadan köşesinde sinsice, gizlice bekleyen bu virüs, Çernobil Felaketi‘nin yıldönümünde aktif hale geçip, bilgisayarlara ciddi zararlar veriyordu.

Çernobil Felaketi 26 Nisan 1986 tarihinde gerçekleşiği için virüs, 1999 yılından taaaa 2007lere kadar bu tarihte aktif hale gelip yüzbinlerce kullanıcıyı ağlatmakta, çeşitli sektörlerde milyar dolarlarla ölçülen kayıplara sebep olmaktaydı.
Bilgisayarın BIOS‘una saldırdığı için etkisi daha önceki virüs salgınlarından çok daha fazlaydı. Bilenler hatırlayacaklardır, her yıl yenilenen bir versiyonuyla piyasaya çıkan virüsten korunmanın önerilen 2 yolu vardı

  1. 26 Nisan tarihinde bilgisayarınızı açmayın
  2. 26 Nisan gelmeden önce bilgisayarınızın tarihini ileriye veya geriye alın

Windows işletim sistemlerinin güncellemeleriyle, (FAT32’den NTFS’e geçmek gibi mesela), Çernobil Virüsü de tarihin tozlu raflarındaki ve nostaljik anılardaki yerini aldı.

İlk virüs salgınlarından birisi oluşu ve bir virüs salgınının küresel çapta nelere sebep olabileceğinin ilk örneklerinden birisi  olması, Çernobil’i bilişim tarihinde ayrı bir yere koyar.

Kaç yıldır Çernobil Virüsü’nden bahseden kimse kalmasa da, her yılın 26 Nisan gününde inceden bir saygı selamımı ihmal etmem.

Temiz kalınız.