Bff salgını ve öğrettikleri


Bff‘yi bilirsiniz. Best Friends Forever anlamına gelen bir kısaltma. Ancak pek çoğunuz onu belki de Mark Zuckerberg Bff kelimesini icat etti… girizgahlı gönderilerden duydunuz. Peki bu ne kadar doğru?

 


Gerçekten bu sorunun cevabını bilmiyor musunuz?

troll

Bu olay tamamen trollük olsa da, sosyal medyayı kullanan insan profili hakkında çok şey anlatıyor. Böyle durumların sonucunda internet kullanmaya hazır olmayan milyonlarca kişinin internet kullandıklarını görüyoruz.

Bunu küçümsemek için söylemiyorum. Bunu söylememdeki amaç, insanların internet kültürüne ve yalan-gerçek ayrımına tam olarak hakim olamayışları. İnternete erişimin kolaylaşması ve yaygınlaşmasının bir sonucu bu.Bu mecralarda böyle kullanıcıları bekleyen pek çok yalan haber, sahte görsel ve kötü niyetli kullanıcı var.

lincoln

Bu fotoğrafın her paylaşımı için Facebook 1 Dolar yardım yapacak paylaşımları, Fotoğrafın altına 444 yazın, olanlara inanamayacaksınız! paylaşımları da aynı şekilde. Listenizde bu tuzaklara düşen kaç kişi olduğunu biliyor, görüyorsunuz.

 

Bu paylaşımların amacı nedir?

Sayfa sahipleri bu tarz paylaşımların pek çok kişi tarafından etkileşim alacağını ve yüzlerce/binlerce kullanıcının tuzaklarına düşeceğini biliyorlar. Elbet aradan bir kişi çıkıp gönderide söyleneni yapacak, elbet birilerinin zaman tüneline o gönderi düşecek. Daha fazla etkileşim demek, sayfanın daha ön plana çıkması demek. Daha fazla duyulan, daha ön plandaki sayfa daha fazla kişi tarafından görülür, beğenilir ve kitlesi artar. Kitlesi artan sayfalar ise çeşitli yollarla para kazanmaya daha elverişli olurlar.

money page

Facebook’un sayfa mantığının altında yatan budur. Kimse siz hesabınızı güvene alasınız diye ya da hasta yatağında bir çocuk Facebook’tan yardım alsın diye o gönderileri paylaşmaz. Zaten Facebook da paylaşım başına para veren bir kuruluş değil. Bunlara itibar etmeyiniz efenim. Bunlar fasafiso. Hatta mümkünse kötü niyetli olduklarından ötürü bu sayfaları engelleyiniz. Sevaptır. Kimden ötürü? Fenalıklarından ötürü. Bilmeden bu tuzağa düşmüşlerse onları da engelleyiniz çünkü hem sayfa açıp hem bunun farkında olmamak… ne bileyim… biraz, eee… tuhaf…

 


Birisi yine Mark Zuckerberg fotoğrafıyla birlikte; Facebook şifrenin son 4 hanesini yaz, hesabın güvendeyse yeşil olacak gibi bir gönderi paylaşsa, yine milyonlarca kişinin bu bilgileri hiç düşünmeden vereceğine eminim.

 

İnternet kullanımıyla, çağı yakalamakla gurur duyan milyonlarca kişi tüm rehber bilgilerinin erişimini acaba Berkecan / Dilaranur beni nasıl kaydetmişş? merağıyla kendi elleriyle GetContact‘a vermedi mi daha geçen hafta? En basitinden düşünün, spam SMS’ler, biraz karmaşıklaştırın, daha inandırıcı sanal dolandırıcılıklar ve daha neler nelere sebep olabilecek bir süreç başladı bu şekilde. Herkese geçmiş olsun.

Size kendini ispat etmek için telefon numaranızı söyleyen kişilere inanmayınız. Arkadaşınızın hesabı ele geçirilmiş olabilir. 

İnternet’te okuduğunuz veya maruz kaldığınız her bilgiye inanmadan önce mutlaka teyit edin. İnanmak işinize gelse de, yine de teyit edin.

İnternet’te okuduğunuz ve doğruluğunu teyit etmediğiniz bilgilerin doğruluğundan her zaman şüphe edin.

Sosyal mecralar tehlikelerle dolu. Amman ha, adımına dikkat.

Sevgiyle baharlıklarla kalınz.

 

dip not: teyit.org diye bir yer var. Bir girip bakın. Seveceksiniz.