Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Yeni RasPi 3B+ Duyuruldu. Özelliklere şöyle bir bakış
Modern çağın teknolojik oyuncaklarından en sevilenlerinden birisi, konuyla ilgili olan herkesin malumu olduğu üzere Raspberry Pi. İlk sürümü birkaç yıl önce çıktığından beri, teknoloji tutkunları ve kendi robotunu kendisi yapmaya, otomasyonunu kendisi kurmaya çalışanlara türlü kolaylıklar sağlayan bu minik devin,
Modern çağın teknolojik oyuncaklarından en sevilenlerinden birisi, konuyla ilgili olan herkesin malumu olduğu üzere Raspberry Pi. İlk sürümü birkaç yıl önce çıktığından beri, teknoloji tutkunları ve kendi robotunu kendisi yapmaya, otomasyonunu kendisi kurmaya çalışanlara türlü kolaylıklar sağlayan bu minik devin, uzun zamandır beklenen yeni versiyonu Pi Günü şerefine bugün duyuruldu. Yeni versiyonda, yani nam-ı diğer Raspberry Pi 3B+'da 5 GHz WLAN desteklenmesinin ve işlemcinin 1.4 GHz hızına çıkarılmasının dışında öyle çok gözle görülecek bir değişiklik yok gibi görünüyor. Yaklaşık yüzde ellilik bir artış performansı olumlu etkileyecektir. Bu arada yeni işlemcinin de 64bit olduğunu ekleyeyim. İşlemci dışında Wake On LAN konusunda birtakım geliştirmeler yapıldığı söyleniyor ama o konuyla pek fazla ilgilenmediğim için fazla yorum yapamayacağım. İyi bişeydir heralde. Raspberry Pi 3B'de 4.1 olan Bluetooth versiyonu 4.2'ye yükseltilmiş. O konuya da fazla hakim değilim ama meraklısına not olsun. SD Card bölümündeki Raspberry işlemesinin göze çok hoş gelmese de gönle çok hoş geldiğini söylemem gerek. Aslında göze de fena gelmiyor birkaç bakıştan sonra. Her türlü seviyoruz. Ayrıca, Raspberry Pi 3 Model B+ yazısı altına Raspberry Pi 2017 yazmasını da küçük bir teknik aksaklık olarak yorumlamak gerek sanırım. 770A5614-1617x1080 Beni hayal kırıklığına uğratan ve bu sürümü almama kararımı destekleyen en büyük etken de eminim ki binlerce kişiyle aynı:  

RAM HALEN 1 GB !1111!111bir!11uno111!

1 GB RAM mı olur ah be sevgili Pi Foundation? 1.5 yap en azından, kaç senedir 1 GB RAM diyorsunuz. Tinkerboardlar, Tinkır Tinker geldiler geçtiler yanınızdan siz daha 1 GB RAM derdindesiniz. Kaç para bir RAM? Farkını verelim 2 yapın bunu en azından. 2005'teki bilgisayarımda bile daha fazla RAM vardı (yani, sanırım). Üzülerek belirtmek gerek ki, Raspberrymiz canımız bu konuda piyasadaki rakiplerinin birkaç adım gerisinde. Umarız tez zamanda bu eksikliği de gidererek yeni bir sürümle gönüllerimizi fethederler. Çünkü bu sanki biraz olmamış. Raspiyle kalınız.

Bir cevap yazın

Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin