Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Idiocracy : “eee sizin çocuk ne zaman?”
Bu yazıyı okuduğunuz esnada bana bir miktar katkıda bulunmak için bu linki yeni  sekmede açıp ööyle kendi haline bırakabilirsiniz. Teşekkürler. (Cep telefonundan giriyorsanız pek tavsiye etmem, düşünmeniz yeter <3>

Bu yazıyı okuduğunuz esnada bana bir miktar katkıda bulunmak için bu linki yeni  sekmede açıp ööyle kendi haline bırakabilirsiniz. Teşekkürler. (Cep telefonundan giriyorsanız pek tavsiye etmem, düşünmeniz yeter <3 )

 
Gene adına evren dediğimiz bu sonsuz boşlukta birkaç kişinin anlayacağı bir başlıkla giriş yaptığım müstesna bir film tanıtımına hoşgeldiniz. Alkışlar bana mı? Teşekkür ederim <3. Idiocracy, "Ahmaklar" olarak Türkçe'ye çevrilmiş. Çok da yanlış bir çeviri sayılmaz ama bana kalırsa isimdeki önemli "-racy" kısmı havada kalıyor öyle olunca. Orada muhtemelen siyasi bir gönderme var, almışsınızdır zaten. 1 saat 20 dakikalık, 6.6 IMDB puanlı olan bu filmi buraya taşımama sebep olan şey konusu. Öyle muhteşem süper aksiyonlu müthiş kurgulu bişey beklemeyin. Zaten IMDB puanı köşeden el sallıyor. Onun yerine, öyle kafa dağıtmak için izlenecek, eğlencelik, keyifli hoş bir film kategorisine yerleştirelim kendisini. Böyle olan her filmi blogda yazıyor muyum? Hayır. Neden bunu yazdım? Çünkü konusunun özü itibariyle hoşuma giden ve bulunduğum ortamlarda konusuna yaklaşıldıkça bahsettiğim bir yapım.   Orduda sıkıcı ve vasat bir görevdeyken bu görevinden alınan bir adam ve de geçimini seks işçiliği yaparak sağlayan bir kadının katıldıkları bir deneyde birtakım şeylerin ters gitmesi sonucu taaa bilmemkaçyüzyıl sonra uyanmaları etrafında örülmüş bir hikayesi var. Zaten filmin başında da görebileceğiniz için pek spoiler gözüyle bakmıyorum, ama zamanla değişen şeylerden birisi de nüfus yapısı olmuş. Gayet okumuş, kültürlü, senin benim gibi müthiş entel, görgülü bir çift, çocuk sahibi olma konusunda yaşadıkları çelişkileri, kendilerini hazır hissetme durumlarını tartışırlarken diğer yandan redneck adıyla müsemma kitle  ben deyyim harıl harıl, sen de gürül gürül çoğalıyorlar. Haliyle geleceğin dünyası da redneckcanların soyunun domine ettiği, düşük IQ'ya sahip, görgüsüz ve embesilimtrak bir hale geliyor. Evet çok öbürsüleştirici ve elitist bir hikayesi var belki ama şimdi durup bunu tartışmayalım.   Geleceğin düşük iqlu dünyasında uyanan şimidin sıradan zekalısı kahramanlarımız pek tabii ki bulundukları toplulukta sivriliyorlar ve olaylar gelişiyor. Nedendir bilmem özellikle son başkanlık seçiminden sonra ABD'de tekrardan selamlanan bir film haline gelmiş sanırım... hımms. Keyifli bir bir buçuk saatte buluşursunuz belki. Have a nice flight.

Bir cevap yazın

Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin