Lego yapar gibi kod yazmak


Yukarıdaki resim, Microsoft’un micro:bit kullanarak çocuklara programlama öğretmek için geliştirdiği Blocks editöründen.

Bu editör, herhangi bir programlama bilgisi gerektirmeden, tamamen sürükle-bırak yaparak da uygulamalar geliştirmenize imkan sağlıyor.

Yukarıdaki kodu size açıklayarak, yaptığı espriyi açıklayan adam gibi görünmek istemiyorum -bir kez daha-.

Basit seviyede bir İngilizce bilgisine ve dört işlemi yapabilecek seviyede IQ’ya sahip olan herkes ne olduğunu, nasıl yaptığını analiz edebilir.

Bunun yanında bu bloklu kod yapısında görmüş olduğunuz şeyin (bunlara döngü deniliyor) hemen hemen bütün programlama dillerinde aynı biçimde aynı mantıkla çalıştığını söylesem?
Tanıştırayım, huzurlarınızda ” if döngüsü ” ve hatta burada forever olarak görünen de ” while true ” döngüsü. Artık siz de if döngüsünün ne olduğunu biliyorsunuz. Tebrikler :))

Bu kodlar, benim aşağıdaki videodaki micro:bit uygulamasında kullandığım kodların ta kendileridir.

https://youtu.be/V2tjQPSp7QM

Gördüğünüz gibi üstaaağdım, kod yazmak dizilerde filmlerde gördüğünüz gibi heykırlara özgü değil. Lego yapar gibi de kodlama yapabilirsiniz.
Elinizde micro:bit olmasa bile https://makecode.microbit.org adresindeki kod editörü ve sanal micro:bit üzerinde bişeyler yapmaya  çalışabilirsiniz. (Cep telefonu ve tablet ile de uyumludur)
Editörün sunduğu zengin seçenekler ve az biraz kurcalanmayla rahatça öğrenilebilecek yapısı, bir eğitimci olarak beni oldukça mutlu etti.
İsterseniz kendi bluetooth telefon kamerası kumandanızı yapın, isterseniz güneş doğunca çalan alarmınızı. Seçenekleri zenginleştirmek tamamen hayal gücünüze kalmış.
Yukarıda da dediğim gibi, bu editörün dizim yapısı (syntax), hemen hemen diğer tüm prpgramlama dilleri ile aynı. Bu yüzden programlamayı burada öğrenen birisi rahatlıkla diğer programlama dillerine geçip yapabileceklerini geliştirebilir.
Yani diyeceğim o ki, çocuğunuzu, yeğeninizi, öğrencilerinizi, eşinizi dostunuzu programlama ile tanıştırın. Bişeyler ortaya çıkarmanın tadına varsınlar. Analitik ve problem çözmeye yönelik düşünme davranışları kazansınlar. Yazılımcı olacak olmasalar bile -ki bence yazılım bugünün ve geleceğin sektörüdür- hayatlarına artılar katarlar.

int human.count=1;

for(int i=0; i<human.language.count; i++ ){

human.count = i;

}

Yani bir dil bir insan, gerisi püüüüü..

 

Sevgiyle programlayın, sevginizi kodlayın.