Kasım Listesi


Eylül toparlandı gitti, Ekim falan da gitti, sonbaharın küçük çocuğu, yılın cevval, cabbar ve de gaddarı, battaniyeyle merhabalaşma, yorgana göz kırpma, üşüme ürperme, “bu sene kış gelmedi” ayı geldi. Huzurlarınızda Kasım, ya da biz onun huzurundayız. Şakaya gelmez, Akrep burcunun ayı.

 

Film

 

Sweet November diye giriş yapsam beni döversiniz şüphesiz. Neden yapayım? Yapmam.

 

Underground

220px-yeraltc4b1_film_afic59fi

Her fırsatta söylediğim, her fırsatta önerdiğim bu film, kış gecesi izlemelik, tadına varılmalık bir yapım. Belki Kasım ayında bir günü Emir Kusturica’nın yönetip Goran Bregovic’in müzikleriyle lezzet kattığı, gürültü, hırs, savaş, aşk ve entrika dumanlı bu güzel filme ayırırsınız. Bence güzel olur.

 

Perfect Sense

a1_perfect20sense_cz

Bu romantik bir film. Normal zamanlarda romantizmli film sevmeyen beni, Ewan McGregor’lu, Eva Green’li kadrosuyla kandırmış ve kendini izletmişti. Güzel film üstaadım. Kasım’da da yorgan altında veya battaniyeye bürülü bir biçimde güzel gider.

 

Dizi

 

The Lost Room

the_lost_room

Hepsini bir anda izlemeyin, üzülürsünüz. Bu tatlı ve orijinal konusuyla öne çıkan mini dizi, 6 bölümlük olmasına rağmen gerisinde binyonlarca hayran bırakarak aramızdan ayrılmış. Konusuna dair bişey söylemek istemiyorum. Fantastik, kurgusal şeyleri seviyorsanız bana güvenin, izleyin.

 

Stranger Things

xbnpjxc

Yoksa siz hala izlemediniz mi :O ?! Küçük ve sakin bir Amerikan kasabasında birkaç çocuk ekseninde gelişen olayların gerim gerim gererek ve ürüm ürüm ürperterek anlatıldığı Stranger Things hakkında bir inceleme yazısı da yazmıştım. Buyurunuz linki.

 

 

Kitap

Puslu Kıtalar Atlası

0000000061857-1

Bu kitabın tadına bakın. Evet ilk paragraf hepimizde aynı etkiyi yaptı. Merak etmeyin, okudukça açılıp sizi sarıp sarmalayıp kucaklıyor. İlk paragraftan sonra aylarca kitabı bir kenara atıp ardından ikinci bir şans vereyim diye alıp o hızla yazarın diğer kitaplarını da hatmettim. Sevin.

 

Albert Camus – Yabancı

nehir

İncecik olduğuna bakmayın başlayıp da bitirilemesi ile de ün yapmış bu kitap. Hem futbolcu hem yazar hem felsefeci olur mu? Albert Camus olur ve böyle de bir kitap yazar. Hayat ve varoluş üzerine monologlar içeren, düşündürücü ve sorgulatıcı bir kitap. Yakın durunuz.

 

Uğraş

Hayatımıza bir yenilik katalım, eğer katmışsak daha katalım. Nacizane önerilerim olacak, zaten bu listenin amacı da bu.

 

Çiçek Ekimi

 

İlkbahar aylarında böyle güzel güzel sümbülleriniz, Fresialarınız, laleleriniz olsun istiyorsanız şimdiden hazırlıklarınızı yapmanız gerek. Korkmayın, gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil. Gülünüzü yemeye çalışan bir koyununuz ya da gezegeninizi parçalama tehlikeleri olan baobaplarınız yoksa tabi! Prenslik zor iş.

Soğanlı çiçeklerin ekimleri ve takibi için tecrübelerimden yararlanarak hazırladığım yazıma buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

 

Yıldız Gözlemi

orion_large-e-mail-view

Yıldızların da tıpkı güneş ve ay gibi doğup battıklarını bilyor muydunuz? Peki Güneş’in de bir yıldız olduğunu, Ay’ın doğu ufkundan her gece bir öncekinden yaklaşık 50 dakika daha geç doğduğunu?

Ne yazık ki gökyüzüne eski insanlar kadar değer vermiyoruz. Aslında artık buna pek gerek yok belki ama bildiğiniz zaman size huzur verdiğini göreceksiniz.

Kış mevsimi bu uğraş için çok güzel zamanlar. Sirius’u Orion’u, Aldebaran’ı Kapella’yı ve diğer nefis kış yıldızlarıyla selamlaşıp büyülenebilirsiniz.

Bilgi Seli

How it’s Made

nfyfs

Bilgilenmemek olmaz. Bir süredir severek takip ettiğim How it’s made belgeselleri, gündelik hayatta kullandığımız veya kullanamadığımız pek çok ıvır zıvırın nasıl yapıldığını konu ediniyor. Youtube üzerinden binyonlarcasına ulaşacağınız belgesellerin Türkçe ve İngilizce bölümleri birkaç tık mesafenizde. Boş geçmeyiniz derim.

 

Müzik

Simon and Garfunkel

1200x630bb

Böyle kışın hafif hafif kendini hissettirip, yaz neşemizi sonbahar melankolisine teslim ettiği bu zamanlarda böyle tatlı bir esintinin yanında birkaç doz Simon and Garfunkel alsak nasıl olur? İyi olur güzel olur…

Öyle her ortamda her koşulda dinlenecek sanatçılar değil kendileri. Bir kere gece olmalı, yalnız olunmalı ve hafiften bir serinle birlikte dikkati dağıtacak bir şey olmamalı o ortamda. Sonra gelsin Sound of Silence’lar, gitsin El Condor Pasa’lar ahh ahh…

 

 

Kasım ayı önerileri listesine burada  son verirken, büyüklerimin ellerine, küçüklerimiz gözlerine sonbahar yağmurları bırakıyorum.

 

bu şarkı gideceği yeri bilir. ZAAA XD ASD LOL XD XD