Bir güzel soundtrack listesi


Şüphesiz ki daha önce de dediğim gibi soundtrack meselesi çok önemli. Soundtrack bir filmin ya da dizinin olmazsa olmazıdır, muhteşem önemdeki parçasıdır, canıdır cananıdır.

 

Öyleleri vardır ki filmden ya da diziden sonra duyulduğunda aklam komple filmi getirir, yüzde tebessüm oluşturur. Ya da 😐 böyle bişey olursunuz durduk yerde.

Şimdi müsaadenizle sizlere şahsen çok sevip defalarca dinlemekten sıkılmadığım, her dinlediğimde filmi ya da diziyi tekrar izlemişim hissine kapıldığım birkaç soundtracki takdim edeyim. Oldukça karma bir liste olduğunu da söylemem lazım. Kısmen hiyerarşik değildir.

 

12 – Nesrin Sipahi – Son Hıçkırık  ( Son Hıçkırık )

Listeyi Yeşilçam efsanelerinden Son Hıçkırık’la açmak güzel olabilir diye düşündüm. Filmi izlemeyen varsa izlesin efenim. Harcanan vakte değecektir. Keza şarkı da öyle. Seviyor dinliyoruz.

 

 

11 – Kardeş Türküler – Denize Yakılan Türkü    (Vizontele Tuuba)

Türk sineması adına yakın geçmişin en güzel eserlerinden birisi nedir diye sorsalar, hiç düşünmeden Vizonteleleri sayar eklerim bu listeye. Soundtrack meselesi düşündürüyor ama işte. Çeşmi Siyahım da, Gülümse de aynı filmlerde çalan enfes parçalar. Listeye koymak için Denize Yakılan Türkü’yü seçtim çünkü bana göre diğer iki şarkının gölgesinde kalmış ve haksızlığa uğramış olduğunu düşünüyorum. Keyifle dinlemeler.

 

10 – Goran Bregovic – Mesecina ( Underground )

 

Underground filmini nasıl anlatabilirsiniz ki? Ben anlatamam, gözlerim dolar, gülümserim, öyle tuhaf duygular gark olur (bkz. gark olmak). Filmde çalan pek çok Goran Bregovic eserinin arasından Mesecina bariz bir şekilde aradan sıyrılmaktadır çünkü o Mesecina’dır. Taparak dinleyiniz. Filmi halen izlemeyenler neler kaçırdıklarından habersizdirler.

 

 

9 – Goran Bregovic – Ederlezi ( Time of Gypsies )

 

Perhan desek mesela? Neler neler desek sonra ahh ahh. Filme bütünleşen, özümzeşen, Goran Bregovic denince akla gelenler sıralamasında ilk 5’te yer alan, Ederlezi, nam-ı değer Hıdrellez bu listede olmayacak da ne olacak? Olur mu öyle şey? olmaz.

 

 

8 – La double vie de Veronique

 

Bu sahneyi her izlediğimde ürperirim, tüylerim diken diken olur. Olmasın mı? Olacak tabi. Fazla bilinmeyen, bilindiğinde de genelde sevilmeden geçilmeyen filmlerden birisi olan bu müstesna Avrupa Sanat filmi her ne kadar bende öyle waooowluk bir etki bırakmış olmasa da, bu soundtrack için aynı şeyi söyleyemem.

 

 

7 –  4 Non Blondes – What’s Up ( Sense8 )

 

Sense8 ki hayatımıza girişi ve çıkışı bir oldu. Sense8 ki, Pushing Daisies ile birlikte sevenlerinin yapım ve yayıncılarını asla affedemeyecekleri dizilerden birisi oldu, bu soundtracke sahiptir. Şarkıyı normalde de severim ancak bu bir başka olmuş be canım. Olmuş yani.

 

6 –  Jeff Buckley – Hallelujah ( Watchmen )

 

Öhm.. Bu şarkı filmde aklımıza malum sahne ile yerleşse de, ayrı olarak incelendiğinde bence çok güzel bir coverdır da aynı zamanda. Hallelujah!

 

5 –  Yann Tiersen – La Valse d’Amelie ( Amelie )

https://www.youtube.com/watch?v=uzurqBnALkw

 

Amelie deyip susmak gerek. Bunca yıldır sevmeyenine rastlamadığım birkaç filmden birisidir. Ayrıca evrende yaşayıp da Amelie’nin soundtracklerinden birisine yakalanmayan insan var mıdır acaba? Bir albüm bu kadar mı evrensel olur? Konu Amelie olunca olurmuş demek.

 

 

4 –  John Williams – Imperial March ( Star Wars )

 

Sessiz olun başgan geliyor. Filmde (seride) çalınacağı yerler özenle seçilen, başlangıcında bir anlam sezilen, alttan alta göndermelerde kullanılan, postmodern düğünlerin marşı olarak sıklıkla çalınan güzide bir eserdir kendisi. Evlilik de sonuçta karanlık tarafa geçmek değil midir ki zaten? May the force be with you.

 

3 – Joan Baez – Blowin’ in the Wind ( Forrest Gump )

 

Hayır bu video olarak Jenny’nin çıplak bir şekilde gitar çaldığı videoyu koymadım ki algınız dağılmasın, şarkıya hakettiği önemi vermemezlik etmeyesiniz. Ayıp olur, sakın ha!. Joan Baez’in canımız cananımız countryciğimiz, olmasaydı dünyamız pek çok güzellikten mahrum olacaktı. Bunlardan birisi Blowin in the Wind dir birisi da Dona’dır bana göre. Buyurun, blowin’ in the wind.

 

2 – David Bowie – Space Oddity ( The Secret Life of Walter Mitty )

Halen bu filmi keşfetmeyen var mı? İtinayla keşfediniz. David Bowie yorumunu da çok beğenirim, filmde de çok güzel olmuş. Özellikle filmdeki sahnelerle birleşince oooh mis.

 

1-  Clint Mansell – Lux Aeterna  ( Requiem for a Dream )

Bunu sona sakladım çünkü bence sonda olmayı hakeden bir müzik. Her dinleyişte aklınıza Reha Muhtar’a müteakip Requiem for a Dream gelmiyor mu sizin de?

 

Bonus olarak unuttuğum süper film ve/veya dizilerin soundtracklerinin vicdan azapları var. Mesela Tarantino beni affetsin.

 

Bonus:  Eklemesem bu liste vicdanımda yer ederdi.

 

Mediterraneo

Tadından yenmeyen zeytinyağı ve huzur dolu bir Akdeniz savaş dönemi filmi. Savaş dönemi filminde huzur olur mu? İçinde Akdeniz varsa olur. Soundtracki de ayrı bir güzellik.

 

Louis Armstrong – What a Wonderful World ( Good Morning Vietnam )

Evet filmdeki o muhteşem (!) gündoğumu sahnesinde, filmden görüntülerle birlikte izleyince etkisi artıyor.

 

The Rains of Castemere ( Game of Thrones )

Yanlış hatırlamıyorsam dizide ilk defa Red Wedding’de çalan bu şarkı, Lannisterların marşı niteliğinde. Gerisinde yatan Castemere meselesini de hesaba katınca, dizi boyunca kullanıldığı sahneleri anlamlandırmak kolaylaşıyor.

Güzelliklerle kalınız.