Yeni çağın oyuncak tüfeği; micro:bit


Başlığı yeterince ilgi çekici yapmaya çalıştım. Umarım ilginizi çekmiştir ve okumaya başlamışsınızdır bile.

micro:bit nedir?

micro:bit, BBC tarafından geliştirtilen ve üzerinde çeşitli sensörlerle led ışıklar bulunan küçük bir elektronik devre kartıdır. micro:bit’i diğer benzeri devre kartlarından ayıran kısmı şu;

İNGİLTERE HÜKÜMETİ (ya da BBC) İLKÖĞRETİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARA 1 MİLYON ADET micro:bit DAĞITTI! EVET 1 000 000 adet.

 

micro:bit’i Raspbbery Pi ve Arduino gibi benzerlerinden ayıran en önemli nokta, çocuklara özel tasarlanmış programlama sayfaları. Çocuklar (ya da dilerseniz siz de) bu sayfalara girip lego ya da puzzle yaparmış gibi dakikalar içerisinde kendi uygulamanızı yazıp micro:bit’inizi programlayabilirsiniz.

Dahili olarak üzerinde bulunan 5×5 LED üzerinde kolayca istediğiniz yazıyı (kayan) ya da resmi gösterebilirsiniz. Bunun yanında dahili pusula, ivmeölçer, sıcaklık sensörü ve ışık sensöründen bilgileri okuyabilir ve bunları uygulamalarınızda kullanabilirsiniz.

Ortam sıcaklığını ölçerek, 30 derecenin üzerine çıktığında güneş, 10 derecenin altına indiğinde kar tanesi şeklinde yanan bir dijital termometre yapmak sadece birkaç dakikanızı alır.

Bluetooth ile cep telefonunuza bağlanıp müzik oynatıcıyı ya da kamerayı kontrol edebileceğinizi söylemiş miydim? Ya da diğer micro:bit’lerle iletişime geçip mesaj alıp gönderebileceğinizi?

 

micro:bit sayesinde bunlar sayfalarca kod bilgisi ve programlama becerisi gerektirmiyor. Microsoft’un da destek verdiği (Microsoft Blocks) programlama arayüzü inanılmaz derecede sade ve anlaşılır. Az biraz kurcalayıp ne nerdedir öğrendikten sonra yukarıda söylediklerimi yapmak 5 dakikadan az vaktinizi alacaktır.

Bence girip bir bakın. Bu küçük canavarı alamayacak olsanız bile, programlama uygulaması sayfasından (IDE) yazdığınız (yaptığınız) kodu ve sonucunu hemen görebiliyorsunuz.

Hemen program yapmaya başlamak için buradan buyurun. Ben Microsoft Block Editor’u öneriyorum, JavaScript de olur ancak o biraz daha karışık geldi. Ancak Microsoft Block Editor’u keşfedip anlarsanız ardından JavaScript editörü de zor gelmeyecektir. İlk etapta diğerlerine bakmayın, aslında basit olmalarına karşın programlama konusuna yabancıysanız aklınızı karıştıracaklardır.

Programlama, aslında karmaşık sanılan ama bir kere mantığı kavranıldığı zaman kolaylıkla öğrenilen bir uğraştır. Microsoft Block Editor, Scratch gibi IDE’ler (Programlama arayüzü) çocuklar için programlama mantığını öğretmeyi çok iyi başaran uygulamalar bana göre. Bu nedenle, yalnızca çocuklara değil, programlama öğrenmek isteyen herkese Scratch veya Microsoft Block Editor ile biraz haşır neşir olmalarını öneririm.

Sapiens’te dediği gibi, İngiltere, Sanayi Devrimi’nin avantajlarını çok iyi kullanmış, demir yollarına ve yeni keşiflere ağırlık vermişken, dünyanın geri kalanı halen oydu buydu derdindeydiler. Gelecek yazılımda, programlamada, uygulamada canlar. İngiltere bunu biliyor ki inanılmaz mantıklı bir yatırım yaparak bir milyon öğrenciyi programlama ile tanıştırdı.

Bizim ülkeden bunu beklemek biraz fantezi olur tabii ki. Ancak kendinizin almaması için bahaneniz nedir? Buradan da görebileceğiniz gibi 80 TL’lik bir micro:bit alıp (evet sadece micro:bit’i almanız yeterlidir. Herhangi bir Android şarjeri işinizi eder.) hemen kodlamaya başlamasanız bile, uygulama geliştirme sayfasına girerek programlamanın ilk temellerini atabilir veya çocuğunuza bu yönde teşvik edici olabilirsiniz.

Dediğim gibi, gelecek kodlayanların ellerinde yükselecek.

 

for each dil in insan{

insan = insan +1

};

XD sevgiyle.