Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin
Sarışın Jennifer Lawrance mı olurmuş?; Passengers
Öyle hiç hesabımda yokken, hakkında durup düşünmemişken methiyeler duymamışken, arkadaş tavsiyesi üzerine hade beah deyip izlemeye başladım. Filmin ilk dakikaları haliyle Alien'ı çağrıştırdı. Ne yani size çağrıştırmadı mı? Sonra da biraz The Shining, e hafif 2001: A Space Oddisey esintileri
Öyle hiç hesabımda yokken, hakkında durup düşünmemişken methiyeler duymamışken, arkadaş tavsiyesi üzerine hade beah deyip izlemeye başladım. Filmin ilk dakikaları haliyle Alien'ı çağrıştırdı. Ne yani size çağrıştırmadı mı? Sonra da biraz The Shining, e hafif 2001: A Space Oddisey esintileri de vardı ama film, bu filmlerdeki konuları almış yürümüş demek de yanlış olur.

Sizin yapacağınız kapsülün ben...

Film, Dünya'dan yola çıkıp yaşama elverişli bir başka kolonileştirilmiş gezegene doğru 5000 yolcusu ve mürettebatıyla yol alan Hebelüb uzay mekiğinde geçiyor. Yaklaşık 120 yıllık bir yolculuk olduğu için yolcular özel uyku kapsüllerinde metabolizmaları durdurularak 120 yıl sonra uyandırılacaklar ve sanki hiçbişey olmamış gibi, az biraz jet lag etkisiyle (burayı ben uydurdum) hayatlarına diğer gezegende devam edecekler. E tabii ki bu süper şekilde işleseydi film olmazdı, senarist de bunun bilincinde ki yolculardan birisinin uyku kapsülünü bozup onu uyanması gereken zamandan 90 yıl önce uyandırdı... Sizden başka herkesin uyuduğu bir uzay mekiğinde 90 yıl önce uyanmış olsaydınız ne yapardınız? aha film bu.  

Spoilerlı yazı

Film hakkaten orjinalimsi bir kurguya sahip. Ne öyle kafayı yeyip düşman olan bilgisayar sistemleri, ne uzaylı istilası, ne inler cinler periler hayaletler ne de başka şeyler. Sorunun temeli basit ve mekanikti. Bu derece basitlik açıkcası hoşuma da gitti. Hoşuma giden bir başka olay da fizik kurallarına kafa yorulmuş oluşuydu. Gözümden kaçan absürd yerler olabileceğini hesaba katmazsak eğer, mesela Jennifer bacımızın havuzda yüzerken yerçekiminin kaybolduğu sahnede havuz suyunun küre şeklini alışı beni mest etti beybiloy.   Bir diğer tatlılık da Chris Pratt'ın kablosu kopuk vaziyette uzayda debelendiği sahnede elinde tuttuğu kapıyı boşluğa savurması, bundan doğan tepki kuvvetiyle ters yöne itilmesi. Oyhş işte bunlar hep moment (yoksa momentum muydu, yaklaşık isimli yapmasaydınız bunları :/ )   Tabii ki filmde eleştirecek yerim de var, mesela hepsini geçtim, Jennifercığımız boğuldu boğulacakken ansızın yerçekiminin geri gelip kendisini kurtarması son derece Deus Ex Machina olduğundan dolayı kendisini sevdirmedi. Buradan yola çıkarak filme 2 alternatif son eklenebilirdi, 1; kimse ölmeyecek, 2; filmin sonunda Chris Pratt ölecek. Çünkü bu tarz filmlerde genelde erkek ölür kadın da ardından yas tutup günlük falan yazar. Nitekim birincisi oldu. Kötü mü oldu? Bence değil. Sevdim diyebilirim. Sevdim. dedim.   Pek ideolojik yorumlamalar ve tartışmalara girmeden film böyle benim gözümde.   Keyifli seyirler.      

Bir cevap yazın

Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin