Diyet lezzetleri serisi; Şekersiz elmalı cup muffin kalıplı tatlısı


Ow bebeyim o ne fantastik isimdir öyle! Ama ne yapabilirim? Yaparken isim bulma kısmını düşünmedim ki, neyse onu yazdım 🙂

 

Cheesecake yapmaya başladığın dönemlerden sonra bildiğin süt kremasının çırpıldığında krem şantiye dönüştüğünü keşfettim. Bu insanlık için eski, benim için yeni bir bilgiydi. E madem ki bu bilgiye uzun süredir sahip olan insanlık bir zahmet alışılmışın dışına çıkıp yeni tariflerde yeni şeyler denememiş, bunu ben yapayım dedim. Misyonerim, dünya diyettekilerinin kurtarıcısıyım ya, o yüzden. Neyse,

Elmayı severiz, fırınlanmış elmayı daha da bir severiz, fırınlanıp baharlanmış (tarçın olarak da bilebilirsiniz.) elmayı çok daha bir çok severiz.

 

Böyle bir girizgahtan sonra çok uzatmadan anlatmaya başlayayım.

20170509_163302-3

Elmaları kabuklu bir biçimde ince ince dilimliyoruz kü esnek olsun kırılmasın. Ardından fırın tepsisine yağlı kağıdımızı serip patates dilim elmalarımızı (reverse shock!) fırına veriyoruz. kaç derecede kaç dakika olduğunu bilmiyorum, yumuşamaları, hafif karamelize olmaları yeterli.

Elmalar yumuşarken dar-uzun bir kapta süt kremamızı çırpıyoruz. Dar uzun olması önemli çünkü öyle daha güzel kabarıyor, daha iyi krem şantileşiyor.

Ben içine bişey eklemedim, diyette değilseniz şeker ekleyebilirsiniz ama tavsiye etmiyorum. Diyette olanlardansanız eğer, o zaman da bahar, harnup unu ya da gönlünüze göre ezilmiş bir meyveyi karıştırabilirsiniz.

20170509_164621

Neyse, kremayı çırptıktan sonra elmalarımızı kontrol edelim, eğer yumuşamışlarsa fırından alalım. Ardından küçük kek kalıplarına, güzelce alt yüzeyi kaplayacak şekilde dizin.

Ben televizyondakilere çok özendiğim için kremayı küçük naylon poşet içine alıp öyle sıkma torbası havası vermeye çalıştım ama şekilsiz oldu, kaşık kaşık alıp koysanız da olur. Noolacak… Üzerine donmuş böğürtlen ve biraz daha bahar, sonra çekip instagrama atın.

Gelen beğenilerin kimler olduklarına bakarken bırakın yaptığınız güzellik buzlukta dinlensin, kreması biraz sıksın.

20170509_165216-3

Artan malzemeleri değerlendirmek, veya tek lokmalık atıştırmalıklar yapmak isterseniz yumuşayan elma dilimlerini koni şekline getirerek de güzel tatlar ve tatlılar yakalayabilirsiniz.

20170509_170826-3

 

Dileyen isteyen krema yerine yoğurt da kullanabilir ancak krema kullanmaktan da çok korkmaya gerek yok bence. Değil mi Canan hocam? 😀

Afiyetz.