Dodegamara geldi, goncolozların bişşilerini hazırlayın


Goncolozlar şakaya gelmezler. Eğer bişşilerini dama atıp karınlarını doyurmalarını sağlamazsanız gelirler sizi rahatsız ederler.

Önümüz Dodegamara. Noel Yortusu‘ndan Theofania Yortusu‘na kadar olan 12 günlük  (25 Aralık – 6 Ocak) özellikle tehlikeli günler yaklaşıyor. Bu dönemde goncolozların daha fazla dünyaya geldiklerini, insanlarla daha fazla uğraştıklarını bilirsiniz.

Şimdi hade mutfağa. Yapın bişşileri da atın dama bu gece da yarına gelsinler yesinler.

Neden Dodegamara?

Isgalabundarolar neye benzerler?

Isgalabundarolarla karşılaşınca ne yapılır?

Goncolozları ne kovar?

Loddoynan domuccuklar zararlı mı?

Neden keten ip taşımamız gerekiyor?

Hasan Özgür Tuna‘nın çevirisiyle Khora Yayınları‘ndan çıkan, Hambis Çangaris‘in “Goncolozlar Hem Oyun” kitabı, Kıbrıs’ta anlatılan, dilden dile dolaşan goncoloz hikayelerini kimi zaman gizemli kimi zaman eğlenceli bir dille okutuyor.

 


Kitabın konuştuğumuz gibi yazılmış olması başlarda biraz zorlasa da, alıştıktan sonra hiç sırıtmıyor ve gayet rahat, akıcı bir şekilde okunabiliyor.

Yazarın birçok köyde birçok kişiyle yaptığı röportajlar sonrasında derlediklerini yazdığı kitap, gocagarı hikayelerini sevenler için mutlaka okunması gereken bir eser. Kitabın genelinde de bir antropolojik veya sosyolojik araştırma okuyormuş gibi değil de, bir köy kahvesinde İssiyin Dayı’nın (veya Yorgos) anlattığı goncoloz hikayesini dinlermiş gibi hissediyorsunuz.

Kitabı, Lefkoşa ve Mağusa’da bulunan Khora KitapCafe‘lerden %20 yılbaşı indirimiyle alıp goncolozların, ısgalabundaroların, gocagarı hikayelerinin büyülü dünyasına adım atabilir, Dodegamara’da onlardan nasıl korunacağınızı öğrenebilirsiniz :))

BÖÖ!