Yulafla yapılabilecekler #1


Selam sevgili okur. Hemen hemen her diyetin vazgeçilmezi yulaf, aslında biraz önyargıyla yaklaşılan, kendini ifade etmesine izin verilmeyen bir bitkisel gıda.

Toplumun onu kabul edip sunduğu şekliyle, yani tatsız tuzsuz lezzetsiz kağıt gibi bir lifli besin olarak değil de, bir hammadde olarak bakıyorum bu aralar kendisine. Ve inanın ki, bakış açınızı değiştirmek, her şeyi olduğu gibi yulafı da bambaşka hallere sokuyor.

1- Elmalı yulaf kurabiyesi

12512661_10154105558313566_8386513720297785321_n

ilk olarak elma ile karıştırmayı denedim tabi.

Malzemeler:

  • Elma
  • Yulaf ezmesi
  • Rende
  • Fırın
  • Fırın tepsisi
  • Tabak
  • e tabi Bahar…

Bir miktar yulaf ezmesinin üzerine bir elmayı rendeliyorsunuz, iyice bir yoğurup disk şekline getirip 150 derecelik fırında yarım saat dinlendiriyorsunuz, yumuşacık, elmalı ve şekersiz bir kurabiyeniz oluyor. Bahar (tarçın) koymayı unutmadınız değil mi? Elmalı tatlılardan bahsederken onu da söylememe gerek var mı ? 🙂

Afiyetler efenim.

 

2- Yulaf unlu denemeler

Yulaf ezmesini parçalar halinde tüketmekten sıkılabilirsiniz, gayet doğal. Eğer siz de benm gibi normal rafine un kullanımını minimumda tutmayı amaçlıyorsanız, alın size yulaf unu. Yapmak çok kolay. Evde rondo var mı? Blender da olur. Herhangi bir öğütücü de. Hiç bilemedin kahve öğütücü, hatta havan var mı havan?

Yarım su bardağı yulaf ezmesinden yarım su bardağına yakın yulaf unu çıkıyor. Ne kadar şaşırtıcı değil mi?

Yulaf ununa biraz su karıştırıp hamur gibi yoğurmaya, yuvarlamaya başladığınız zaman göreceksiniz ki normal hamurdan bir farkı yok. Gelsin tortillalar, kurabiyeler, krakerler, hatta pizzalar. Neden olmasın?

 

Biz bu konuda görüş ayrılığı yaşadık. Emine, mutfaktaki kuru üzümleri gözüne kestirmişti, ben daha fantezik işler peşindeydim.

Emine, yulaf ununu süt ile karıştırıp içine kuru üzüm ve badem koydu. Sonra fırın.

Ben yulaf ununu su ile karıştırıp oklavı ile yassı bir yuvarlakımsı elde ettim. Arasına da bol bahara buladığım jülyen doğranmış sarı elmaları sardım. Üzerine de fantezi olsun diye bir dilim elma yerleştirdim. Sonra fırın.

Fırın dediğimiz, 200 derecede 20 dakika falan.

DSC_0092
Emine’nin üzümlü kurabiyeleri
DSC_0089
Fırından sonra
DSC_0098
İçinin görünüşü de böyle

Dorğuyu söylemek gerekirse, güzel oldu. İki tarif de başarısız değildi. Ama bir sonraki denememde yulaf hamurumu daha ince açmayı deneyeceğim. Kırılmasından, parçalanmasından korktuğum için biraz kalın bırakmıştım, haliyle hamurabi. Ama o elmalar… yarım saatini ayır ve bir dene, beni anlayacaksın…

Aklımda farklı düşünceler tabii ki var. Mesela tortilla… severik…

Yeni tariflerle görüşmek üzere. Afiyetle kalınız 🙂