[mini liste] Benim bile sevdiğim 4 adet korku / gerilim filmi


kapak görseli: 2000lerin başları.

Maağlum havalar soğuk ve biraz da haliyle kasvetli. Böyle havalarda gidin Im Juli, Amelie seyredin deyemem. Tabi isteyen gene izlesin de benim sineztesyamda onun slotu bööyle Mart Nisan gibi açılıyor.

Gel gelelim, benim şahsen kendimin kışa yakıştırdığım filmler de biraz ağır filmler. Bunlardan korku / gerilim janrına girebileceklerden biraz bahsetmek istedim.Zaten konuyla ilgili pek bir de fikrim yok.

 

Hazırsanız başlıyoruz.

1) Cloverfield

MV5BZDNhNDJlNDktZDI4OC00OTE3LWI2M2UtOThkNTFkNjBjYzRmXkEyXkFqcGdeQXVyNTA4NzY1MzY@._V1_

Kabaca Godzilla’nın Amerikanı dersak çok ayıp edeceğimiz bu müstesna yapım, biraz farklı bir yapım. Filmi benim gözümde öne çıkaran en büyük özelliği diğer canavarlı manavarlı filmlere pek benzememesi. Geneline kaos ve belirsizlik hakim. Ki yakışmış.

Spoiler:

Okumayın bakın yani ğer okuduysanız buraya geldiysanız gerisini getirmeyin çünkü bundan sonraki cümle spoiler olacak. Filmde hiç cam ekranlar önünde buraya nükleer atalım. hmmm hayır nükleerler için daha erken deyen bir general ve onu durdurmaya çalışan yakışıklı abi / güzel abla yok. Olanca doğallığıyla şehre doğru arz-ı endam eden bir canavarla karşılaşan şehir sakinleri var. Kaos dediğim buydu. Sonunda ne olacağını bilmiyorsunuz çünkü idari kademenin alacağı her karar sizden kilometrelerce uzakta alınıyor. Nasıl ki diğer filmlerdeki karakterler genel gidişatı bilmiyorlardı ancak biz izleyici olarak bunun farkındaydık ve çok da şeyetmiyorduk, bunda öyle değil. Biz de bişey bilmiyoruz, karakter de bişey bilmiyor. Bu yönüyle taht kurdu göynümde.Evet okuduysanız geçmiş olsun. Ben olsaydın film zevkim baltalanırdı. 

2. Fakülte (The Faculty)

faculty-main

Şimdi deyceksiniz ki Niyocuğum bu mu kış filmi? Evet haklısınız. Daha çok Mayıs veya Mart sonu aroması var Fakülte’de ama şimdi da izlemek isteyenler olabilr. Hem zaten böyle teen slasherlı falan bir liste yapınca Fakülte’yi da anmak istedim.

Efenim olaylar 1998 senesinde Amerika’da bir okulda geçiyor. Fakülte demişler adına. Çünkü bir eğitim ilim irfan yuvası. Biraz “hafif” ve çerez niyetine izlenebilecek bir film. Ancak iyi film güzel film hoş film. Severik.3. The Cabin in the Woods

header

Bir grup genç, haftasonunu aralarından birinin amcasının ormandaki kulübesinde geçirmek züere yola çıkarlar. Hayır dalga geçmek için demem, konu gerçekten böyle. Ama unutmayın ki Lost da ıssız adaya bir uçak düşer diye başlardı. Gerçi sonra çok bozdu. Neysa, The Cabin in the Woods, bilişkin yetişkinliğimde izlediğim “korku filmi” olmaya en yakın olan filmdi. Normalde salt şiddetli filmler ilgimi çekmez, zaten bunun da ilgimi çeken yönü o değildi. İzleyenler anlayacaklardır.

Bir benzeri da Saw serisi olabilir ancak -bence- bunun derinliği Saw’dan daha fazla ve Saw serisinin ilk filmi dışında izlemedim.

4. The Purge

268x0w

Bu filmi izlemeye, konusunu okuyunca karar verdiğimi hatırlarım. Yanlış hatırlamazsam sadece ilk filmi izledim ancak diğerlerini vakit bulamadığımdan ya da unuttuğumdan izlememişimdir. Şimdi şöyle;

Birbirlerine son derece saygılı, gayet düzgün iilşkilerle yumulu ultra güzel bir toplum var. Tabii ki bu toplum bu günlere öyle kolay gelmedi. Geçmişlerinde onlar da diğer pekçok toplum gibi kavgaya gürültüye şiddete başvuran insanlardı. Ancak artık öyle değiller. Onlar artık son derece nazik, saygılı ve şiddetten uzak insanlar.

Ancak…

Yılda bir gün, güneş battıktan doğana kadar, “Arınma Gecesi” dedikleri gecede, eski kötü huylu tabiatlarını “anmak” için her tür suça uygulanan cezayı sıfırlıyorlar. Cinayet dahil. What happened in Arınma Gecesi, stays in Arınma gecesi yani. Gonu gomşuyu, Söğüdabayı falan köfte yap, ertesi gün kalk geyin işine git. O derece. Neymiş, “artık vahşi değilik”miş. Ahh insan kısmısı işte. Seyreyleyin, hoş film.

 

 

Evet güzel insan, liste bu kadar. Geldiğin için teşekkürler. Önerilerini yorum olarak bırakabilirsin ;).

Yani evet daha yazacak çok film var ama açıkçası 6. His, Çığlık, işte ne bileyim The Shining, Birds, Alien, Predator, Elm Sokağı gibi hemen hemen herkesin en azından adını sanını bildiği filmleri değil de, böyle -nispeten- daha az bilinenlerden gitmek istedim.

Korkulardan arınık, keyif ve sevgiyle kalınız.

 

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Post